CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

02. 09. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Exportně orientovaná česká ekonomika pociťuje negativní dopady zpomalení růstu globální ekonomiky

 

Průzkum PMI, jenž mapuje aktivitu a náladu ve zpracovatelském průmyslu, hlásí, že podmínky v tomto sektoru české ekonomiky se v srpnu dále zhoršily. Celkový PMI indikátor sice v srpnu vzrostl z úrovně 43,1 na 44,9, zůstává ale hluboko pod 50 body, což je v rámci průzkumu PMI hranice oddělující růst a pokles aktivity v příslušném sektoru ekonomiky. Z průzkumu je patrné, že na tuzemský průmysl nepříznivě doléhá slabá zahraničí poptávka, což lze přisoudit zejména slábnoucí průmyslové aktivitě v eurozóně a především pak v Německu.

Loading



 


Srpnový nárůst indikátoru PMI na úroveň 44,9 znamená lepší výsledek, než čekal trh: jde ale o jen mírný nárůst z více než desetiletého maxima zaznamenaného v červenci a indikátor PMI i nadále naznačuje, že aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu poměrně výrazně klesá.
Pokles nových exportních objednávek v tuzemském zpracovatelském je dle průzkumu PMI nejvýraznější za více než 10 let, což má negativní dopad na zaměstnanost v tomto sektoru české ekonomiky.
Na evropský průmysl negativně dopadají jak globální obchodní války, tak politické nejistoty včetně nedořešené otázky brexitu a ve stínu těchto faktorů zůstala nálada v tuzemském zpracovatelském průmyslu i v případě srpna.

Exportně orientovaná česká ekonomika z podstaty věcí pociťuje negativní dopady zpomalení růstu globální ekonomiky.
Pro letošní druhé pololetí očekávám zpomalení růstu HDP České republiky, růst HDP za celý rok 2019 odhaduji na úrovni 2,4 %, přičemž slabší růst aktivity v tuzemském průmyslu bude jednou z příčin celkového zpomalení růstu české ekonomiky.

Signály z tuzemského průmyslu dávají bankovní radě ČNB argument pro setrvání ve vyčkávací pozici se stabilními úrokovými sazbami po zbytek letošního roku.
To, zda se úrokové sazby ČNB ze svých stávajících úrovní posunou v roce 2020 a případně jakým směrem, bude záležet především na vnějších okolnostech, tedy na tom, zda se růst světové ekonomiky oživí anebo zda se působení negativních faktorů v podobě politických nejistot a růstu bariér v mezinárodním obchodě protáhne i do příštího roku.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *