Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Exportér roku 2018 – výsledky

Investice 18.12.2018 | 09:15 0 Komentářů

V Praze v Kaiserštejnském paláci byl dnes vyhlášen 24. ročník tradiční soutěže EXPORTÉR ROKU. Již známe jména českých společností, které v minulém roce stály na špičce v objemu vývozu za celou Českou republiku i v jednotlivých krajích. Známe firmy s největšími nárůsty exportu i jméno společnosti, jenž vyvezla své produkty do největšího počtu zahraničních destinací.

Celkový export z České republiky v roce 2017 činil úctyhodných 4,244 bilionu korun. Oproti roku 2016 se export zvýšil o téměř 7 %. Tuzemští vývozci těžili z pokračující ekonomické konjunktury v ČR i ve světě. Dá se očekávat, že v roce 2018 již export pravděpodobně tak dynamicky neporoste.

Absolutním vítězem a Exportérem roku 2018 se stala ŠKODA AUTO s objemem exportu za rok 2017 ve výši 366 mld. Kč, což je o 18 % více než v loňském roce a 8,6 % celkových exportů z České republiky. Druhou příčku i přes pokles vývozu obhájila společnost FOXCONN CZ a třetí skončil stejně jako v minulém roce AGROFERT.

Zajímavou kategorií je meziroční nárůst exportu. Tuto kategorii vyhrála firma DGS Druckguss Systeme, když dokázala zvýšit vývoz o 51 %. Na druhém místě skončila společnost Rieter CZ a třetí příčku obsadila společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš.

Cenu pro exportéra, který vyvezl v roce 2017 své výrobky a služby do největšího počtu zemí, získala společnost CommScope Czech Republic, která exportovala na 130 zahraničních trhů.

Samostatnou kategorii středních exportérů do 500 mil. Kč exportů vyhrála společnost HUTNÍ PROJEKT Frýdek‑Místek.

Cenu ČEB a EGAP za Nejlepší exportní transakci podpořenou státem získaly společnosti (bez pořadí) Kornfeil, Farmet, BEDNAR FMT. Nejlepší exportéři dle hodnocení Bisnode byli DGS Druckguss Systeme, Rieter C Z, První brněnská strojírna Velká Bíteš.

Podrobný popis kategorií a soutěžních kritérií a kompletní výsledková listina je k dispozici na webových stránkách soutěže www.exporterroku.com. Akce je spolupořádaná Hospodářskou komorou ČR, Středním podnikatelským stavem a Asociací pro podporu podnikání v ČR. Hlavním partnerem soutěže je Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR, partnery poradenská společnost Bisnode, Česká exportní banka a EGAP.

Tisková zpráva Exportér roku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.