Středa 29. září. Svátek má Michal.

Evropská ekonomika nabrala na přelomu roku na síle

Makro 31.01.2017 | 11:22 0 Komentářů

Hospodářství eurozóny zrychlilo v závěrečném čtvrtletí loňského roku tempo svého růstu. Reálný HDP si oproti předchozímu čtvrtletí připsal 0,5 %. Meziročně je tak hodnota vytvořeného produktu v eurozóně výše o 1,8 %. Stejným tempem ekonomika rostla i v průběhu třetího kvartálu. Původně udávaných 1,74 % totiž bylo vylepšeno právě na 1,8 %.

Zrychlení hospodářského růstu se pozitivně podepsalo na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v prosinci nečekaně klesala na 9,6 % z původně udávaných listopadových 9,8 %. Trh přitom čekal stagnaci na listopadové hodnotě. I ta ale byla revidována níže na 9,7 %. Vyšší zaměstnanost a v některých zemích patrné známky růstu mezd se pozitivně odráží v silnější spotřebě domácností.
Spotřebitelské ceny pokračují s novým rokem v růstu. Jejich lednový meziroční růst překonal tržní očekávání ve výši 1,5 %, když dosáhl 1,8 % po prosincových 1,1 %. Inflace se tak výrazně přiblížila dvouprocentnímu cíli ECB. Za tím ale stojí především, ceny energií a potravin. Meziroční růst jádrové inflace stagnoval na prosincových 0,9 %.
Silnější růst v eurozóně i zvyšující se inflační tlaky povedou podle nás k tomu, že ECB v polovině roku přehodnotí program kvantitativního uvolňování a začne ho ve druhé polovině letošního roku utlumovat.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.