Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Důvěra v ekonomiku si pohoršila, ale stále ukazuje na zrychlení ekonomiky

Makro 24.02.2017 | 12:07 0 Komentářů

Konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu ukázal na mírné snížení důvěry v domácí ekonomiku. Ke zhoršení došlo jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů. Průmysl sice má stejný objem zakázek jako v minulých měsících, nicméně očekávání průmyslníků pro nadcházející měsíce byla v únoru oproti lednu pesimističtější. Zaměstnanosti by se však tento pokles neměl týkat. Oživení, kterého jsme byli svědky na konci roku ve stavebnictví, se projevilo na začátku roku ve zvýšení důvěry v tomto sektoru. Stavební firmy dokonce začínají přemýšlet o náboru nových zaměstnanců. Situace v obchodě zůstává stabilní a i nálada ve službách zůstává přes určité zhoršení velmi dobrá. 

Svá historická maxima opustila důvěra spotřebitelů. Spotřebitelé mají totiž obavy o celkovou budoucí ekonomickou situaci. Nicméně z vlastní finanční situace obavy zatím nemají a dokonce plánují, že v nadcházejících měsících budou méně spořit.

Stále slušné výsledky předstihových indikátorů kontrastují se slabým růstem HDP na konci roku. Ten v posledním čtvrtletí přidal pouze 0,2 % mezičtvrtletně, což bylo pro trhy velké zklamání. Navíc z měsíčních indikátorů není úplně zřejmé, co českou ekonomiku brzdilo. Očekáváme tedy, že zpomalení domácí hospodářské dynamiky bylo pouze dočasné a začátek letošního roku by měl přinést akceleraci. Tomu nenapovídají pouze dnes zveřejněné indikátory důvěry, ale také PMI, který se v lednu vyhoupnul na své dvanáctiměsíční maximum.

VIKTOR ZEISEL
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.