CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

24. 06. 2022

0 komentářů

dTest: Zákon o hromadných žalobách v minimalistickém provedení

 

Už několik let čekají čeští spotřebitelé na to, aby měli stejná procesní práva jako ostatní spotřebitelé v EU. Chybějící zákon o hromadných žalobách totiž znemožňuje, aby se čeští spotřebitelé mohli podvodníkům postavit před soudem kolektivně. Ministerstvo spravedlnosti nyní konečně poodhalilo, jak bude zákon o hromadných žalobách vypadat. Běžné spotřebitele a poctivé podnikatele to rozhodně nepotěší.

Loading



 

V České republice jako v jedné z posledních zemí EU nemají spotřebitelé možnost kolektivní obrany a své obvykle velmi nízké nároky si musí vymáhat každý sám za sebe. To u většiny z nich vede k tomu, že než by obětovali drahocenný čas a investovali peníze do advokátů, raději nad ztracenou tisícikorunou mávnou rukou. Tisíc korun není sice horentní suma, ale když podvodník zvládne takto „obrat“ třeba 500 spotřebitelů, což v době internetového nakupování opravdu není problém, dostáváme se k částce půl milionu korun. Tolik skončí v kapse podvodníka jenom proto, že České republice chybí zákon o hromadných žalobách. Mít možnost vymáhat své „ztracené“ peníze zpět kolektivní a relativně bezbolestnou cestou by jistě spotřebitelé uvítali, obzvláště v situaci, kdy se stále vyšší procento z nich dostává na hranici chudoby.

Nicméně vyhlídky ohledně hromadných žalob nejsou zase tak černé, jak by se mohlo zdát. Zákon o hromadných žalobách totiž musí být přijat do 25. prosince 2022, protože nám tuto povinnost uložila EU. Do této doby musí zákonodárci zákon připravit a schválit, jinak vystavují Českou republiku riziku sankcí. Ministerstvo spravedlnosti proto v uplynulých dnech na odborné konferenci, které se za dTest zúčastnili vedoucí právního oddělení Petr Šmelhaus a ředitelka dTestu Eduarda Hekšová, představilo svou vizi, jak by měl zákon vypadat. Zvolilo si bohužel variantu, která je pro spotřebitele a poctivé podnikatele méně výhodná.

Co na to dTest?

dTest se dlouhodobě snaží vysvětlovat, jak důležitý je zákon o hromadných žalobách a jak důležité je pro české spotřebitele jeho přijetí ve funkční podobě. Už 13. srpna 2020 jsme proto spustili kampaň Za hromadné žaloby. Základním východiskem je pro dTest princip omezeného opt-out režimu, který byl velmi dobře upraven v návrhu zákona, vládou stažený ze sněmovny 7. ledna 2022. Omezený opt-out režim znamená minimalizaci kroků, které musí spotřebitel pro vymáhání svého práva udělat, zároveň je však dobrou pojistkou proti zneužívajícímu potenciálu hromadných žalob.

REKLAMA

Naproti tomu režim opt-in (s kterým počítá Ministerstvo spravedlnosti) vyžaduje, aby se spotřebitelé k hromadné žalobě aktivně připojovali. To samozřejmě znamená, že ve fázi přípravy takové žaloby musí subjekt, který bude spotřebitele zastřešovat, poškozené spotřebitele „sehnat“ a dostat od nich výslovný souhlas. To nepovede k ničemu jinému než k informačním kampaním, které budou ve výsledku žalovaného podnikatele reputačně poškozovat ještě před tím, než vůbec dojde k podání žaloby. Z tohoto důvodu by měli být poctiví podnikatelé ti první, kteří budou proti režimu opt-in brojit. Bohužel je tomu vlivem dezinterpretační a krajně neodborné mediální kampaně prozatím přesně naopak.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Ceny kakaa překonávají rekordy

Pokud máte rádi čokoládu, zbystřete. Její cena v poslední době nebývale roste kvůli špatným podmínkám v afrických zemích, které jsou největšími světovými producenty. Důsledky zřejmě pocítí naše peněženky i složení prodávaných cukrovinek.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

06. 03. 2024

Hromadné žaloby: Financování

Hromadné žaloby se prodraží. Kdo zaplatí náklady?

Směrnici o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů mělo Česko transponovat do prosince 2022. Zákon o hromadném řízení se ale nachází teprve na počátku legislativního procesu. Jedním z největších problémů je otázka financování.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

15. 02. 2023

hromadné žaloby

Ministerstvo dokončilo návrh zákona o hromadných žalobách. Zvolilo princip přihlašování

Ministerstvo spravedlnosti dokončilo návrh zákona o hromadném řízení a v prosinci loňského roku návrh předložilo do připomínkového řízení. Závazek zavést do právního řádu členských států efektivní procesní mechanismus pro kolektivní soudní ochranu spotřebitelů přitom vyplývá z evropské směrnice, kterou mělo Česko transponovat do prosince 2022.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

03. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *