Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

dTest: Na co máte právo při zrušení letu v době onemocnění COVID-19

Pojištění dTest 28.04.2020 | 16:22 1 Komentář

Onemocnění COVID-19 i následná opatření státních orgánů pro potlačení této nákazy, jako jsou především omezení cestování a volného pohybu osob, těžce zasáhla leteckou dopravu. Mnoho letů bylo zrušeno a cestující nemají jistotu, zda a kdy budou moci zakoupené letenky použít, případně kdy dostanou své peníze zpět. Na co máte v této souvislosti právo?

Evropské nařízení o pravidlech náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě stanoví, na co mají cestující nárok v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Dojde-li k některé z těchto okolností, pokud byl odlet plánován z letiště ležícího na území Evropské unie s kterýmkoliv dopravcem nebo z třetí země s evropským dopravcem, máte právo na bezplatnou péči v podobě ubytování a občerstvení, zajištění přepravy náhradním letem anebo i na finanční odškodnění ve výši 250 až 600 eur, a to za přesně definovaných podmínek.

Pokud je ale zrušení letu způsobeno mimořádnými okolnostmi, kterým není možné ze strany leteckého dopravce zabránit, i když byla přijata veškerá přiměřená opatření, nemají cestující právo na zmíněné finanční odškodnění. Mezi tyto mimořádné okolnosti patří i opatření různých států přijatá pro potlačení pandemie nákazy COVID-19.

„V případě zrušení letu ukládá evropské nařízení leteckému dopravci povinnost nabídnout cestujícím, aby si mohli vybrat mezi vrácením ceny letenky, náhradním letem při nejbližší příležitosti nebo náhradním letem v pozdější době podle svého přání. Vzhledem k současné situaci je ovšem pro dopravce nemožné poskytnout náhradní let tak, aby se cestující dostal do zamýšleného místa určení během krátké doby,“ vysvětluje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. Státy totiž pozastavily většinu nebo dokonce všechny lety. „Nejbližší příležitost“ pro uskutečnění náhradního letu tak může být podstatně zpožděna nebo dokonce značně nejistá. Proto by mohlo být pro cestujícího výhodnější vrácení peněz nebo přesměrování na jiný let v pozdější době, a to podle jeho přání.

Evropské nařízení se však nezabývá situací, kdy let je stále nabízen, ale cestující nemohou cestovat nebo chtějí cestu zrušit z vlastního rozhodnutí. To, zda je cestujícímu i v těchto případech poskytnuta náhrada, či nikoliv, závisí na druhu letenky (vratná, s možností změny rezervace) a podmínkách konkrétního dopravce. Někteří dopravci nabízejí cestujícím, kteří v důsledku nákazy COVID-19 již nechtějí (nebo jim není dovoleno) cestovat, poukázky. Ty pak mohou použít pro jinou cestu ve lhůtě stanovené dopravcem.

„Je však třeba odlišit situaci, kdy dopravce zrušil let a místo volby mezi vrácením peněz a náhradním letem nabídnul cestujícímu pouze poukázku. Taková nabídka nemá vliv na právo cestujícího zvolit si vrácení peněz,“ uvádí Hekšová.

Vzhledem k tíživé situaci, ve které se letečtí dopravci ocitli, nemusí být aktuálně snadné domoci se rychlého vrácení peněz za zrušený let, i když cestující právo na jejich vrácení u leteckého dopravce uplatní. Dopravci totiž nemusí disponovat dostatečnými finančními prostředky. Cestujícím tak mnohdy nezbývá nic jiného než počkat, až se situace v letecké dopravě alespoň trochu stabilizuje, případně řešit své pohledávky u soudu nebo v insolvenčním řízení, pokud se dopravce dostane do úpadku.

Jeden komentář: “dTest: Na co máte právo při zrušení letu v době onemocnění COVID-19”

  1. napsal:

    V článku mi chybí rozsáhlejší informace, např koupě přes prodejce letenek, nebo koupě přímo od přepravce atd. Všude na co se kde podívám ať jsou to letenky, zájezdy od cestovek atd. vyznívají jenom ke škodě zákazníků – objednatelů a kupcū služby, která nebyla řádně v rozporu se smlouvou poskytnuta. Koupil jsem si zpáteční let – byl mi v obou směrech zrušen a služba za zaplacené peníze nebyla poskytnuta a já se musím soudit včetně rizika krachu žalovaného a mojí další ztráty? Asi je tu něco hkdně moc špatně! No hlady kvúli tomu asi neumřu, ale jako zákazníka mne už letecký prúmysl hodně dlouho neuvidí, a to jsem ho docela živil, žádný lowcost. Jsem přizpúsobivý, načerpám informace a zařídím se jinak, bez nich. Stoupne tlak na rozvoj pozemní dopravy, stejně jsme na letištích a cestou na ně včetně zpoždění, které odmítali kompenzovat dle zákona, strávili spoustu promarněného času. Ať si na roky trhnou nemorální a nenažrané milionářské akciovky. Asi tak to vidím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.