Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Den daňové svobody 2015: Výnosy „žvýkačkové daně“ putují na Ministerstvo financí ČR

Makro 08.06.2015 | 15:12 0 Komentářů

V pátek 5. června 2015 jsme v České republice přivítali Den daňové svobody. Po 155 kalendářních dnech odpracovaných na pokrytí veřejných výdajů již konečně pracujeme sami pro sebe. Jedná se o posun k lepšímu, jelikož v minulém roce jsme „na panském“ pracovali až do 10. června. K daňově nejsvobodnější Jižní Koreji (DDS tam oslavili již 1. května) však máme ještě pořádný kus cesty… (Tisková zpráva: Liberální institut)

Při příležitosti letošního Dne daňové svobody vyslal Liberální institut do ulic Prahy „Daňové hlídky LI“, které informovaly daňové poplatníky o problematice zdanění, rozdávaly jim informační letáky a také sladký dárek, který byl zatížen speciální daní. Členové Daňové hlídky nabídli kolemjdoucím žvýkačky, těsně před předáním je ovšem řádně zdanili speciální „daní ze žvýkaček“. „Výtěžnost této daně byla excelentní. Neevidujeme žádné úniky, vybrali jsme 100 % daňové povinnosti, a to i od nejmenších, budoucích daňových poplatníků. A protože daně patří na ministerstvo financí, veškerou vybranou daň dnes panu ministrovi zasíláme. Věříme, že si úředníci osladí život a budou zas o trochu produktivnější,“ říká k netradiční kampani podporující daňovou svobodu Petr Koblovský, ředitel Liberálního institutu.  

Den daňové svobody má jediný úkol – upozorňovat na problematiku zdanění a fakt, že veřejný sektor není „zadarmo“. Pro letošní ročník vytvořená „žvýkačková daň“ jednoduše prezentuje systém fungování veřejných financí i pro takové daňové poplatníky, kteří problematiku nesledují a nebo jí nepřikládají velkou váhu. „Přesně tak fungují daně. Mohli jste mít deset žvýkaček, ale po uvalení daňového břemena jich máte jen pět. Zbytek žvýkaček dostane veřejný sektor. Jak s nimi politici a úředníci naloží? Vyhodí je? Sežvýkají najednou a budou chtít víc? Nebo jim vystačí na několik let? Nevíme, protože se o veřejný sektor nezajímáme. A to je ta klíčové chyba,“ upozorňuje Koblovský na prvopočátek neefektivity veřejného sektoru.  

Den daňové svobody samozřejmě proběhne i příští rok a doufejme, že počet dní práce na pokrytí veřejných výdajů se sníží a Den daňové svobody se posune blíže začátku roku. Ale zajímat se o veřejné finance jen jednou ročně nestačí. „Čím více se daňoví poplatníci zajímají o veřejný sektor, tím více se veřejný sektor zajímá o daňové poplatníky. Platí to v civilizovaných zemích na západ od nás, není proto důvod, aby to u nás bylo jinak. Musíme to ale začít my, poplatníci. Politici ani úředníci se sami kontrolovat nezačnou,“ zakončuje úvahy o letošním Dni daňové svobody Petr Koblovský, ředitel Liberálního institutu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.