Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

ČSÚ potvrdil, že za loňským přebytkem veřejných financí stál růst daňových příjmů a pokles investic

Makro 04.10.2017 | 17:59 0 Komentářů

Český statistický úřad dnes zpřesnil údaje o hospodaření veřejného sektoru v loňském roce. Přebytek dosáhl podle těchto čísel 35 miliard korun (0,7 % HDP), a to díky výrazně kladnému saldu hospodaření krajů a obcí (49,4 miliardy). Naopak ústřední vláda vykázala podle ČSÚ v roce 2016 schodek 19,3 miliardy.

Dnešní statistika používá evropskou metodiku ESA 2010, která je odlišná od údajů o plnění státního rozpočtu. Bilance rozpočtu ústřední vlády se uvádí v hotovostní metodice (co přijde a odejde z bankovních účtů v daném měsíci či roce). Proto mohl loni státní rozpočet vykázat v hotovostní metodice přebytek – na účty vlády loni přišly desítky miliard korun z fondů EU, které byly zpětně vyplaceny za už proběhlé projekty v předchozích letech. V metodice ESA 2010 ale tyto evropské peníze patří do let, kdy se projekty opravdu uskutečnily. Rozpočet centrální vlády podle ESA 2010 tedy doping evropských fondů neměl,  proto skončil v deficitu.

ČSÚ uvádí, že na straně příjmů veřejného sektoru pomohl vyšší výběr daní a sociálního pojištění. Naopak prudce klesly výdaje v kategorii běžných a kapitálových transferů, především kvůli nižšímu čerpání peněz z fondů EU.

Přebytek místních rozpočtů (krajů, obcí) podle ESA 2010 byl způsoben pravděpodobně nárůstem příjmů ze sdílených daní a zároveň nízkými investicemi danými pomalým čerpáním peněz z nového programového období EU fondů.

ČSÚ zveřejnil i letošní čísla ke konci druhého kvartálu. Přebytek hospodaření veřejného sektoru (opět podle metodiky ESA 2010, nikoliv hotovostní) dosáhl masivních 3,6 % HDP díky pokračujícímu rychlému růstu daňových příjmů. ČSÚ se nezmiňuje o investičních výdajích, ale ty jsou zřejmě nadále nízké, o čemž svědčí včerejší čísla o veřejných investicích v rámci HDP. Náš výhled předpokládá, že veřejný sektor vykáže podle ESA 2010 letos mírný schodek 0,2 % HDP. Dnešní údaje nicméně představují riziko směrem k lepším hodnotám (opětovnému přebytku).

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.