Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Co čeká centrální banky v červnu?

Investice 02.06.2015 | 15:59 0 Komentářů

Červnové zvyšování sazeb se zřejmě konat nebude

  • Zotavení eurozóny podpořila levná ropa i euro

  • Prezident ECB Draghi varuje před zpomalením reforem

Yellenová v červnu nic nezmění

Není to tak dávno, co se červnové jednání FOMC považovalo za pravděpodobný zdroj prvního zvýšení úrokových sazeb od roku 2004, avšak díky nedávným slabým ekonomickým datům USA – podobným těm, která jsme zažili v loňském roce – a stabilně nízké inflaci je tento scénář v podstatě ze hry.

S tím, jak se blížíme prvnímu zvýšení sazeb, dostávají projevy ze strany Fedu stále více jestřábí nádech, ale budeme si muset ještě trochu počkat – nejspíše do září. Součástí červnového i zářijového jednání FOMC budou i tiskové konference (a aktualizované ekonomické prognózy), jednání v červenci v mezidobí bude bez tiskové konference.

Červnové jednání proběhne 16.-17. června, informace o sazbách a tisková konference se uskuteční během druhého dne.

ECB varuje o reformách, sleduje Řecko

Na druhé straně Atlantiku, ve Frankfurtu, jsou prezident ECB Mario Draghi a jeho lidé v nejistém postavení, zatímco se politici dohadují o programu oddlužení Řecka.

Minulý týden se ECB rozhodla ponechat program nouzové likvidity pomoci Řecku na 80,2 mld. euro (po několika zvýšeních) vzhledem k tomu, že tlak na řecký bankovní systém se stupňuje.

Mezitím cyklický nárůst v eurozóně (podpořený nízkým kurzem eura a levnou ropou) bohužel způsobil zpomalení tempa reforem. Z toho plyne riziko, že jakmile pomine vliv těchto dvou faktorů, eurozóna by mohla opět spadnout do oblasti s nízkým růstem.

Několik členů ECB včetně Draghiho i vice-prezidenta Constancii před zpomalením reforem varuje. Ve středu 3. června očekávejme, že o tom od Draghiho uslyšíme více během oznámení sazeb ECB (v 12:45 našeho času, změny se nepředpokládají) a na tiskové konferenci (13:30 našeho času).

USA a Evropa nejsou jediná místa, kde centrální banky v červnu učiní opatření. I další centrální banky včetně australské, novozélandské a britské budou tento měsíc také jednat.

Mads Koefoed, vedoucí makroekonomické strategie Saxo Bank

Tagy ECB FED Řecko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.