CZK/€ 23.695 +0,21%

CZK/$ 22.117 +0,57%

CZK/£ 27.297 +0,21%

CZK/CHF 24.474 +0,45%

23. 07. 2012

0 komentářů

Subjekty:

ČNB zavádí sledování úvěrových podmínek bank

 


 

Prvního kola šetření se na přelomu června a července zúčastnilo 18 bank a poboček zahraničních bank, které mají více než 90% podíl na bankovním úvěrovém trhu. Z výsledků  vyplývá, že ve druhém čtvrtletí banky spíše zpřísnily úvěrové standardy u podnikových a spotřebitelských úvěrů, zatímco u úvěrů na bydlení je uvolnily. Poptávka po úvěrech od bank se celkově zvýšila. Ve třetím čtvrtletí banky očekávají další zpřísnění standardů, růst poptávky u úvěrů podnikům i u úvěrů na bydlení a naopak její pokles u spotřebitelských úvěrů.

Šetření úvěrových podmínek bank patří v mnoha zemích pod názvem Bank Lending Survey ke standardním nástrojům, které umožňují získat centrálním bankám a dalším uživatelům cenné informace o vývoji na bankovním úvěrovém trhu nad rámec údajů z pravidelného reportingu. ČNB se při přípravě tohoto nového šetření inspirovala nejlepší praxí zahraničních centrálních bank a současně zohlednila specifické české podmínky a zkušenosti získané z pilotního kola.

Kvalitativní informace získané ČNB formou dotazníku přímo od reprezentativního vzorku bank pokrývají jak nabídkovou stranu úvěrů (vývoj úvěrových standardů a podmínek stanovovaných bankami při poskytování úvěrů), tak stranu poptávkovou (bankami vnímanou poptávku po úvěrech ze strany domácností a firem), a vyhodnocují nejvýznamnější faktory, které za změnami nabídky nebo poptávky stojí. Šetření ČNB podobně jako v jiných centrálních bankách zároveň pokrývá nejen pozorovaný vývoj úvěrových podmínek a poptávky po úvěrech v minulém čtvrtletí, ale též očekávaný vývoj v nejbližších třech měsících.

Detailnější informace o výsledcích šetření jsou k dispozici v publikaci na webových stránkách ČNB.

http://www.cnb.cz/cs/uverove_setreni/index.html

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozšíření pravomocí ČNB může přinést stabilitu

Pixabay.com Jedním z témat jednání poslanců se v minulých dnech stalo rozšíření pravomocí České národní banky, které se týká i úvěrů na bydlení či kvantitativního uvolňování. Na návrh se objevují různé názory a ani zákonodárci se zatím neshodli. Ke třetímu čtení se tedy musí vrátit. Jak se na předlohu […]

Text: Karel Pučelík

23. 03. 2021

Pražská burza - Burza cenných papírů Praha - Burzovní palác - akcie, dluhopisy, deriváty

Kde brát peníze? Na burze přece…

Kde bankovní financování nestačí, nastupují kapitálové trhy. Na burzu vstupuje sociální síť Pinterest, Lyft, má ho následovat Uber. Vlastníci těchto firem chtějí prodat akcie, které se začnou, bude-li úpis úspěšný, obchodovat na burze.

Text: Radovan Novotný

10. 05. 2019

Počítání peněz - peníze - bankovky - eura - ruce

Kde se nakupují a prodávají peníze?

Před necelými sto lety se pokusil osvětu týkající se půjček, půjčování a investic šířit irský publicista George Shaw (1856 – 1950). „Peněžní trh je místo,“ píše Shaw, kde je „nabídka přebytečných peněz k pronajmutí“. Má jít o „tajemnou instituci, kde ukládají vaše peníze,“ na tomto strhu „se kupují […]

Text: Radovan Novotný

28. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *