Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

ČNB potvrdí směřování ke konci kurzového závazku

Banky 03.11.2016 | 13:09 0 Komentářů

Dnešní zasedání centrální banky ještě nepřineslo konec kurzového závazku, ale předpokládáme, že bankovní rada ve svém prohlášení potvrdí, že k jeho konci teď jasně směřuje.

Guvernér Rusnok na fóru Hospodářských novin uvedl, že bankovní rada již pravděpodobně nebude prodlužovat minimální dobu trvání kurzového závazku. Tento tzv. „tvrdý závazek“ garantuje, že ČNB bude držet kurz koruny blízko úrovně 27 korun za euro až do konce prvního čtvrtletí 2017.

Vzhledem k tomu, že panuje všeobecné přesvědčení, že koruna po konci kurzového závazku posílí, očekáváme, čím blíže bude konec tvrdého závazku, tím se bude zvyšovat tlak na posilování koruny a zvýší nutnost ČNB na devizovém trhu intervenovat, aby ubránila hladinu 27 korun za euro. Očekáváme, že aby ČNB zmírnila tyto spekulativní tlaky, zavede selektivní záporné sazby na nově příchozí kapitál. Nicméně i vzhledem k tomu, že bankovní rada nebude držet záporné sazby po delší dobu (aby nepoškozovaly domácí finanční trh) přikročí již ve druhém čtvrtletí příštího roku ke zrušení kurzového závazku.Tomu odpovídá i náš inflační výhled, který ukazuje na dosažení inflačního cíle ČNB již v prvních měsících roku.

Od dnešního zasedání bankovní rady tedy neočekáváme ani posunutí tvrdého závazku, ani změnu očekávání bankovní rady ohledně pravděpodobného načasování exitu. To zatím předpokládá konec kurzového závazku kolem poloviny příštího roku. Nicméně i tak bude tisková konference po zasedání zajímává. Trhy budou sledovat, kam se posunula inflační prognóza centrální banky. Dalším důležitým diskutovaným bodem budou záporné sazby a jejich využití. Zde se ale domníváme, že bankovní rada nebude ještě příliš konkrétní. I tak podle našeho odhadu spekulativní tlaky na posilování koruny po dnešním zasedání posílí.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.