Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Česko zvítězilo v Evropské soutěži o blockchainový projekt

Podnikání 10.06.2020 | 15:33 0 Komentářů

Na sdíleném prvním místě v hlasování členských států Evropské unie (EU) se umístil český projekt na celoevropský decentralizovaný trh s dluhopisy pro malé a střední podniky. Výsledky zveřejnila Evropská komise (EK). Projekt má za cíl pomoci nejen přečkat následky nemoci Covid-19, ale především prostřednictvím investic udržet a obnovit jejich konkurenceschopnost. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní povede ve spolupráci s partnery a EK implementaci v celé EU.

Česká republika se řadí mezi nejvyspělejší země Evropy v jedné z nejmodernějších, takzvaných decentralizovaných technologií. Potvrzuje to i aktuální úspěch projektu, který zástupci ČR ve spolupráci se soukromými partnery a podporou zemí skupiny V4, které aktuálně předsedáme, prosadili v rámci European Blockchain Partnership.

 

Je to výsledek dvouleté intenzivní práce a jsme velmi vděční za podporu všech členských zemí, především pak partnerů z V4, jde i o úspěch i našeho předsednictví této skupiny. Zároveň je to ukázka perfektní spolupráce veřejného a soukromého sektoru na Evropské úrovni,” říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Jedná se o další z úspěchů ČR v Evropských soutěžích, jako bylo například loňské získání superpočítačové kapacity EuroHPC v Ostravě. V oblasti decentralizovaných technologií je stěžejní iniciativa Blockchain Republic, která vznikla na základě memoranda uzavřeného mezi MPO, Úřadem vlády, Svazem průmyslu a dopravy ČR a Českou Fintech asociací v listopadu 2018.

 

„Věříme, že tento projekt, který v současné krizi získal na potřebnosti, pomůže rozhýbat digitalizaci a inovace v malých a středních firmách v celé Evropě i v ČR. Jsme zvláště rádi, že se objevil i v nedávno vydané strategii Evropské komise zaměřené právě na tyto podniky,” uvádí náměstek ministra pro digitalizaci a inovace Petr Očko. O spolupráci na projektu již jednal jak s dalšími členskými státy, tak i generálními ředitelstvími Evropské komise CNECT, FISMA a GROW. Společně pak vytvoří pracovní skupinu, která bude řešit implementaci projektu i případné legislativní změny.

 

„Projekt decentralizovaného trhu pro malé a střední podniky je unikátní v Evropském i celosvětovém měřítku. Čeká nás ještě hodně práce na několika úrovních, ať už jde o regulaci, samotný design trhu pro 27 členských států, tak i technické řešení blockchainu. Pro tuto technologii se může jednat o absolutní průlom do oblasti tradiční ekonomiky,”vysvětluje expert MPO na nové technologie a zástupce ve skupině EBP Jan Klesla. Druhým zástupcem je Alex Ivančo z Ministerstva financí, které sdílí v této oblasti gesci, především v oblasti regulace a ochrany spotřebitele. Česko navíc tento půlrok EBP spolupředsedá se Švédskem a Itálií.

Tisková zpráva MPO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.