Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

ČESKÁ POJIŠŤOVNA LONI ODHALILA POJISTNÉ PODVODY V REKORDNÍ VÝŠI 462 MILIONY KORUN

V loňském roce odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 462 miliony korun. O bezmála 25 milionů korun tak překonali rekordní objem odhalených podvodů z roku 2013. Důvodem je nejen reálný nárůst pokusů o pojistný podvod, ale také stále efektivnější vyšetřovací metody a využívání nejmodernějších datových nástrojů a informačních technologií. Nejvíce pojistných podvodů připadá tradičně na hlavní město Prahu, nejméně se pak dlouhodobě podvádí ve Zlínském kraji a na Vysočině.

Podvodníkům svědčí anonymita hlavního města. Meziročně zde detektivové největší české pojišťovny zaznamenali nárůst pokusů o podvodnou činnost o 55 milionů korun. Mimo metropoli došlo meziročně k nárůstu podvodné činnosti v dalších pěti krajích – v Libereckém (+6,5 mil. korun), Karlovarském (+5,1 mil. korun), Jihomoravském (+3,8 mil. korun), Ústeckém (+3,7 mil. korun) a Plzeňském (+3,2 mil. korun). V sedmi krajích potom došlo k poklesu objemu pojistných podvodů, přičemž největším se mohou pochlubit kraje Středočeský
(-15,2 mil. korun) a Jihočeský (-13,4 mil. korun). 

 „Loni jsme, stejně jako v předchozích letech, odhalili nejvíce pokusů o pojistný podvod v pojištění motorových vozidel. V posledních třech letech ale v této oblasti sledujeme sestupný trend, co se týká finančních objemů, o které se nepoctiví klienti snaží obohatit. Naopak nárůst objemu peněz, které se lidé či podnikatelské subjekty snaží z pojišťovny podvodně vylákat, pozorujeme v majetkovém a odpovědnostním pojištění,“ popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Jaromír Kaděra. 

„Lidé jsou v pokusech o pojistné podvody stále vynalézavější, nadále však platí, že pouze menšina z nich je od začátku promyšleným činem. Ze zkušenosti můžeme říci, že nejčastěji dochází k tomu, že člověk podlehne tíze okamžiku. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo,“ dodává Jaromír Kaděra. 

Zoufalý muž, zoufalý pokus o podvod

Majitel zánovního fordu nahlásil pojišťovně jeho ukradení poté, co ho – jako obvykle – zaparkoval na ulici blízko svého bydliště. Krádeží auta se zabývala Policie ČR, z jejíhož šetření detektivové pojišťovny také vycházeli. Během řešení pojistné události se ukázalo, že věci se ve skutečnosti udály jinak, než majitel vozidla pojišťovně tvrdil. V přímé blízkosti místa údajné krádeže se totiž nacházela bezpečnostní kamera. Záběry z této kamery potom ukázaly, že v inkriminovaný čas se vozidlo na udaném místě vůbec nenacházelo. Jeho majitel posléze pod tíhou důkazů přiznal, že si vše vymyslel a vozidlo mu ukradeno vůbec nebylo. K pokusu o pojistný podvod ho dovedla finanční tíseň a neschopnost obstarat si finanční prostředky legální cestou. Česká pojišťovna tak odvrátila neoprávněnou výplatu pojistného plnění ve výši téměř 180 tisíc korun. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.