CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Pojistných podvodů v životním pojištění přibývá

 


 

Největší objem pojistných podvodů odhalili detektivové České pojišťovny, a to celkem za 465,4 milionů korun. Přestože objem odhalených podvodů vzrostl za poslední rok pouze o 1,5 milionů korun, za posledních pět let se jednalo o nárůst o 126 milionů korun. 

„I nadále platí, že nejvíce se podvádí v autopojištěníV poslední době se pak podvodníci zaměřují také na oblast úrazového pojištění. Dělají to s nadějí, že je pro pojišťovnu složité takový pojistný podvod prokázat. Opak je ale pravdou, naši zkušení detektivové si i s takovými případy poradí,“ popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl.

Odhalovat pojistné podvody se dařilo i Allianz pojišťovně, která prověřila 2 658 podezřelých případů. Objem pojistných podvodů se oproti roku 2015 zvýšil o 62,7 milionu korun na 295,2 milionu korun. Kooperativě pojišťovně se podařilo uchránit před pojistnými podvody 183 milionů korun, což je o 57 milionů korun více než o rok dříve.

Přestože se počet pojistných podvodů Generali pojišťovny zvýšil, jako jediná zaznamenala meziroční pokles objemu pojistných podvodů, a to z 51 na necelých 49 milionů korun. „Podvody jsou častější, ale v menším objemu,“ vysvětluje důvody poklesu tiskový mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Tabulka č. 1: Odhalené pojistné podvody

Pojišťovna   Odhalené pojistné podvody (mil. Kč)
Česká pojišťovna 465,4
Allianz pojišťovna 295,2
Kooperativa 183
Generali pojišťovna 49
Česká podnikatelská pojišťovna 31
UNIQA pojišťovna 17
Pojišťovna České spořitelny 14
Celkem 1054,6

Zdroj: Pojišťovny

Podvody v životní  pojištění lákají

Podvody v životním pojištění se nejčastěji týkají záměrného zatajování údajů o zdravotním stavu, především pak předchozích úrazů. Dalším velice oblíbeným podvodem je prodlužování doby léčby. „V úrazovém pojištění se v praxi nejčastěji setkáváme s případy, kdy se lidé snaží co nejvíce prodloužit dobu svého léčení, a tím neoprávněně získat od pojišťovny vyšší pojistné plnění. Už takové jednání je však pokusem o pojistný podvod,“ říká Michael Maierl.

Rozmáhají se i organizované skupiny. „Na podvodech se stále častěji podílejí i lékaři. Mnohdy se tak jedná o celé organizované skupiny, jejichž členové si pojistnými podvody vylepšují své příjmy. Díky našim obranným mechanismům se nám však většinou daří podvody odhalit,“ uvádí František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny.

Organizovaný zločin kvete i v autopojištění

V loňském roce skončil po sedmiletém šetření u soudu případ devadesáti pojistných podvodů s auty, ve kterém bylo obviněno 133 lidí.  Obvinění nakoupili nebo si pořídili úvěrovým podvodem luxusní automobily. Kromě toho nakoupili i levná auta, kterým uzavřeli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Levnými auty pak úmyslně bourali do luxusních. Po pojišťovnách pak požadovali náhradu škody.

Podvody páchali i na úvěrové společnosti. Na nepojízdná auta si brali úvěry nebo vozy pojišťovali. Ve chvíli, kdy od úvěrové společnosti vyinkasovali peníze, oznámili fiktivní krádež a žádali pojistné plnění. Celkem způsobili škodu za více než 40 milionů korun.

Podvádí se i v cestovním pojištění

V posledních letech přibývá i pojistných podvodů v cestovním pojištění. „Klienti nám předložili falešné doklady za neprovedené ošetření nebo dokonce operace. Šlo o případy zejména z Egypta, kde skupina podnikavců „vytvořila“ imaginární zdravotní zařízení, které vydávalo falešná potvrzení o zdravotních potížích klientů. Ti se pak snažili získat pojistné plnění. Šetřením jsme zjistili, že žádné takové zařízení v Egyptě neexistuje,“ představuje letní trend v pojistných podvodech Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.

Detektivům pojišťoven se daří odhalovat pojistné podvody nejen díky stále dokonalejším metodám, ale také díky vzájemná spolupráci pojišťoven. Podvodníci by si měli uvědomit, že za pokus o pojistný podvod se vystavují riziku trestního stíhání. V případě prokázání podvodu a velké způsobené škodě jim pak hrozí trest nepodmíněného odnětí svobody až na deset let. 

TIP: Pojišťovací podvody se nevyplácí

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Daňové odpočty 2023

Nezapomeňte na daňové odpočty u finančních produktů

Blíží se konec roku 2023 a s tím související daňové přiznání nebo roční zúčtování daně za ukončené daňové období. Pro uplatnění daňového zvýhodnění nebo daňového odpočtu je nutné splnit podmínky v roce 2023. Máte tedy ještě měsíc a půl pro to, abyste maximalizovali svoje odpočty u finančních […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *