Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Pojistných podvodů v životním pojištění přibývá

Pojistných podvodů rok od roku přibývá. V loňském roce odhalily pojišťovny pojistné podvody za více než miliardu korun. Podvodníci se zaměřují především na pojištění vozidel, ale stále častěji také na životní a cestovní pojištění. 

Největší objem pojistných podvodů odhalili detektivové České pojišťovny, a to celkem za 465,4 milionů korun. Přestože objem odhalených podvodů vzrostl za poslední rok pouze o 1,5 milionů korun, za posledních pět let se jednalo o nárůst o 126 milionů korun. 

„I nadále platí, že nejvíce se podvádí v autopojištěníV poslední době se pak podvodníci zaměřují také na oblast úrazového pojištění. Dělají to s nadějí, že je pro pojišťovnu složité takový pojistný podvod prokázat. Opak je ale pravdou, naši zkušení detektivové si i s takovými případy poradí,“ popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl.

Odhalovat pojistné podvody se dařilo i Allianz pojišťovně, která prověřila 2 658 podezřelých případů. Objem pojistných podvodů se oproti roku 2015 zvýšil o 62,7 milionu korun na 295,2 milionu korun. Kooperativě pojišťovně se podařilo uchránit před pojistnými podvody 183 milionů korun, což je o 57 milionů korun více než o rok dříve.

Přestože se počet pojistných podvodů Generali pojišťovny zvýšil, jako jediná zaznamenala meziroční pokles objemu pojistných podvodů, a to z 51 na necelých 49 milionů korun. „Podvody jsou častější, ale v menším objemu,“ vysvětluje důvody poklesu tiskový mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Tabulka č. 1: Odhalené pojistné podvody

Pojišťovna   Odhalené pojistné podvody (mil. Kč)
Česká pojišťovna 465,4
Allianz pojišťovna 295,2
Kooperativa 183
Generali pojišťovna 49
Česká podnikatelská pojišťovna 31
UNIQA pojišťovna 17
Pojišťovna České spořitelny 14
Celkem 1054,6

Zdroj: Pojišťovny

Podvody v životní  pojištění lákají

Podvody v životním pojištění se nejčastěji týkají záměrného zatajování údajů o zdravotním stavu, především pak předchozích úrazů. Dalším velice oblíbeným podvodem je prodlužování doby léčby. „V úrazovém pojištění se v praxi nejčastěji setkáváme s případy, kdy se lidé snaží co nejvíce prodloužit dobu svého léčení, a tím neoprávněně získat od pojišťovny vyšší pojistné plnění. Už takové jednání je však pokusem o pojistný podvod,“ říká Michael Maierl.

Rozmáhají se i organizované skupiny. „Na podvodech se stále častěji podílejí i lékaři. Mnohdy se tak jedná o celé organizované skupiny, jejichž členové si pojistnými podvody vylepšují své příjmy. Díky našim obranným mechanismům se nám však většinou daří podvody odhalit,“ uvádí František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny.

Organizovaný zločin kvete i v autopojištění

V loňském roce skončil po sedmiletém šetření u soudu případ devadesáti pojistných podvodů s auty, ve kterém bylo obviněno 133 lidí.  Obvinění nakoupili nebo si pořídili úvěrovým podvodem luxusní automobily. Kromě toho nakoupili i levná auta, kterým uzavřeli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Levnými auty pak úmyslně bourali do luxusních. Po pojišťovnách pak požadovali náhradu škody.

Podvody páchali i na úvěrové společnosti. Na nepojízdná auta si brali úvěry nebo vozy pojišťovali. Ve chvíli, kdy od úvěrové společnosti vyinkasovali peníze, oznámili fiktivní krádež a žádali pojistné plnění. Celkem způsobili škodu za více než 40 milionů korun.

Podvádí se i v cestovním pojištění

V posledních letech přibývá i pojistných podvodů v cestovním pojištění. „Klienti nám předložili falešné doklady za neprovedené ošetření nebo dokonce operace. Šlo o případy zejména z Egypta, kde skupina podnikavců „vytvořila“ imaginární zdravotní zařízení, které vydávalo falešná potvrzení o zdravotních potížích klientů. Ti se pak snažili získat pojistné plnění. Šetřením jsme zjistili, že žádné takové zařízení v Egyptě neexistuje,“ představuje letní trend v pojistných podvodech Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.

Detektivům pojišťoven se daří odhalovat pojistné podvody nejen díky stále dokonalejším metodám, ale také díky vzájemná spolupráci pojišťoven. Podvodníci by si měli uvědomit, že za pokus o pojistný podvod se vystavují riziku trestního stíhání. V případě prokázání podvodu a velké způsobené škodě jim pak hrozí trest nepodmíněného odnětí svobody až na deset let. 

TIP: Pojišťovací podvody se nevyplácí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.