Čtvrtek 27. února. Svátek má Alexandr.

Ceny výrobců asi nejsou tím hlavním faktorem, jenž aktuálně ovlivňuje úvahy centrálních bankéřů

Ceny průmyslových výrobců hlásí další zpomalení meziročního růstu. Za zpomalením růstu cen v průmyslu jsou zejména ceny ropy, ke zmírnění cenového růstu ale kromě rafinerského průmyslu přispěla i další odvětví. Zmírnění růstu výrobních cen hlásí také zemědělství, nicméně z této strany může o nadále přicházet tlak směrem k dalšímu růstu cen potravin pro konečné spotřebitele.

Růst výrobních cen v průmyslu v červenci zpomalil o něco výrazněji, než co pro celé třetí čtvrtletí čeká ve své nedávno zveřejněné prognóze ČNB. Růst cen zemědělských výrobců zatím zůstává nad prognózou centrální banky.

Růst cen průmyslových výrobců v červenci v meziročním vyjádření zpomalil z 2,5 % na 2,1 % a je tak nepatrně slabší, než co očekával trh. Aktuální tempo růstu průmyslových cen je nejnižší od loňského května. Za zpomalením meziročního růstu průmyslových cen je zejména situace na trhu s ropou, jež se viditelně promítá i do nižších cen v chemickém průmyslu. Zmírnění cenového růstu ale hlásí i další průmyslová odvětví, za zmínku v tomto ohledu stojí počítače a elektronika či stroje a další zařízení.

V zemědělství růst výrobních cen v červenci klesl z 12,9 % na 12,1 %, k čemuž přispěl vývoj jak v živočišné, tak rostlinné výrobě. Nicméně, růst cen v zemědělství zůstává i tak velmi vysoký, což je důsledek loňského i letošního počasí. Růst cen zemědělských výrobců tak i nadále představuje faktor, jenž bude ve zbytku letošního roku dále tlačit nahoru ceny potravin pro konečné spotřebitele.

ČNB pro celé třetí čtvrtletí čeká růst výrobních cen v zemědělství tempem 10,4 %. V případě průmyslových výrobců ČNB ve své prognóze z počátku srpna čekala pro letošní třetí čtvrtletí meziroční cenový nárůst 2,2 %.

Ceny výrobců ale asi nejsou tím hlavním faktorem, jenž aktuálně ovlivňuje úvahy centrálních bankéřů.

Bankovní rada ČNB si je každopádně vědoma skutečnosti, že zatímco vývoj v tuzemské ekonomice by hovořil pro další zpřísnění měnové politiky, tak vnější rizika jsou naopak argumentem pro opatrnost. Očekávám, že ČNB již své úrokové sazby měnit nebude, a je zde slušná pravděpodobnost, že úroky ČNB zůstanou beze změny i v průběhu roku 2020.
 
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.