Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

ČEB financuje modernizaci jaderné elektrárny v Arménii

Banky 02.10.2017 | 11:37 0 Komentářů

Česká exportní banka (ČEB) vstupuje na trh v Arménii. Českému výrobci Škoda JS a.s. poskytne záruky ve výši 24 milionů korun na vývoz technologií pro modernizaci arménské jaderné elektrárny Metsamor. 

„Na dodávku speciální technologie s vysokou přidanou hodnotou pro arménskou jadernou elektrárnu Metsamor poskytne Česká exportní banka záruky ve výši necelého milionu dolarů, zhruba 24 milionů korun. Zakázka je úspěchem pro celý český energetický sektor i pro Českou exportní banku, pro kterou je tento obchodní případ zároveň vůbec prvním na území Arménie,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČEB Karel Bureš.

„Jedná se o dodávku systému pro řízení pohonů reaktoru,“ upřesňuje předseda představenstva a generální ředitel ŠKODA JS a.s. Josef Perlík. „Obdobný systém jsme již realizovali na blocích typu VVER 440 v Čechách, na Slovensku a v současné době probíhají dodávky pro jadernou elektrárnu Pakš v Maďarsku. Stejně jako na již realizovaných dodávkách ŠKODA JS a.s. spolupracuje i na tomto projektu s další plzeňskou společností ZAT a.s.,“ dodává Perlík.

Česká exportní banka úspěšně spolupracuje se Škodou JS už od roku 2001. Za tu dobu ČEB pomohla tomuto tuzemskému výrobci vyvézt technologie za 11,4 miliardy korun. „Letos se tak ŠKODA JS podílí například na zvyšování bezpečnosti největšího jaderného zdroje v Evropě, ukrajinské elektrárny Záporožská,“ dodává mluvčí ČEB Jan Černý.

Zdroj Metsamor se nachází asi 30 kilometrů od metropole Jerevan a svým výkonem pokrývá skoro polovinu elektrické spotřeby země. Elektrárna je osazena reaktory VVER 440 V 270 sovětské výroby, které jsou blízce příbuzné s dukovanskými reaktory s modifikací pro náročné seismické podmínky.

Tisková zpráva: Česká exportní banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.