Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Brexit vyvolává obavy ze slabé libry, euro je také slabé

Investice 23.02.2016 | 08:51 0 Komentářů

Kompromisní dohoda, které dosáhl Cameron, může povzbudit zastánce Brexitu

  • Libra je pod značným tlakem kvůli nejistotě kolem referenda
  • Technicky vzato je kurz EURGBP stále v rozmezí a čeká se na další jednání ECB

Britský premiér David Cameron dosáhl od Evropské unie drobných ústupků pro další fungování Velké Británie v rámci EU, celkově se však zdá, že oproti původním ambicím je současná dohoda jen velmi slabým odvarem. Ve všech bodech, od příspěvků pro imigranty po schopnost Británie vetovat evropskou legislativu, musel Cameron částečně ustoupit, což může v červnu posílit volbu směrem k odchodu z Unie.

„Průzkum průzkumů“ naznačuje, že zatím převládají hlasy pro setrvání v EU, i když nevíme, zda vystoupení konzervativního londýnského starosty Borise Johnsona pro odchod poměr nezmění. Je jasné, že v britské Konzervativní straně probíhá občanská válka, zčásti i nad tímto tématem. 

Na druhou stranu není ani jisté, co přesně by Velká Británie odchodem z EU získala, protože do Unie není zase tak moc integrovaná. Má většinu výhod – zejména volný obchod – a přitom si stále udržuje vlastní měnu, vlastní odvětví finančních služeb se samostatnými pravidly – to vše za cenu zhruba 1 % HDP. V tuto chvíli je libra díky současné situaci pod značným tlakem, i když bych rád věděl, jak velký růstový potenciál kurz EURGBP ještě má, pokud se bude nadále zvyšovat příklon k riziku a pokud Evropská centrální banka 10. března s něčím přijde. Z dlouhodobého hlediska bude navíc odchod Velké Británie z EU testem Evropy a její politické rovnováhy skoro stejně, jako tento krok otestuje samotnou Británii.

EURGBP

Kurz EURGBP je zpět i přesto, že Cameron z EU dostal, co mohl, a vrátil se domů, aby ohlásil červnové referendum, zatímco Boris Johnson zahájil svou kampaň za odchod z EU, která snahy o setrvání v Unii ztěžuje. Technicky vzato zůstává měnový pár v rozmezí a pro euro bude rozhodující nadcházející zasedání ECB. Zdá se, že medvědi mohou nadále očekávat příležitosti medvědího trhu – možná obrat z nového maxima – protože do červnových voleb bude ještě dlouhá doba, rostoucí trend je dobře viditelný. Další oblast rezistence je na 0,800/0,810.

Dále se dnes díváme na to, zda se návrat příklonu k riziku v minulém týdnu může rozšířit nebo zda šlo o pouhý krátkodobý vzestup. Trh zatím na téměř všech frontách pořádně neví, co by měl dál dělat. To by mohlo znamenat náhodné výkyvy, případně trendy, které budou vypadat slibně, avšak po několika dnech narazí na rezistenci.

Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

USD – pevný proti libře i euru (kritickým bodem jsou minima z minulého týdne), i když proti komoditním měnám a některým měnám rozvíjejících se států je spíše měkký (zejména MXN po překvapivém kroku Mexické centrální banky z minulého týdne). Zdá se, že trhy se momentálně nechtějí připojit k celkovému pohledu na dolar – sledujme páteční informace o inflaci PCE, což bude tento týden klíčový indikátor po CPI z minulého týdne, jde o dvě řady protichůdných údajů.

EUR – příklon k riziku udržuje jednotnou měnu pod tlakem stejně jako možnost, že ECB 10. března zveřejní velké rozhodnutí, i když politická trajektorie Evropské centrální banky v posledních měsících poněkud oslabila. Se zájmem sledujeme minima EURUSD z minulého týdne i možnost poklesu kurzu EURJPY po prolomení oblasti 126,00.

GBP – viz obavy z Brexitu výše. Stále si myslím, že se v tuto chvíli vyplatí sledovat možný obrat kurzu EURGBP než se hnát za zvýšením.

Autor: John J. Hardy, vedoucí oddělení forexu v Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.