CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

16. 03. 2015

0 komentářů

Běžný účet ve výrazném přebytku

 


 

Jen za první měsíc roku dosáhla kladná bilance běžného účtu platební bilance 33,6 mld. korun. Hlavní zásluhu na tom mají pozitivní čísla zahraničního obchodu se zbožím i službami a nepochybně i příliv peněz z EU. Vedle toho v úvodu roku neodešla na dividendách do zahraničí žádná významná částka.

Předpokládáme, že po loňském přebytku odpovídajícímu zhruba třem desetinám procent HDP se letos přebytek na běžném účtu posune až téměř ke dvěma procentům. ČR se tak jako ryze exportní ekonomice bude dále zlepšovat její bilance se zahraničím a příliš na tom nezmění nejspíše ani očekávaný silný odliv dividend.

Na finančním účtu bychom mohli časem zaznamenat vyšší zájem investorů o investice v ČR. Ať půjde o přímé zahraniční investice, které v době startující konjunktury v EU naberou znovu na síle, nebo o portfolio investice do českých cenných papírů. České bondy na rozdíl třeba od německých nesou ještě nějaký výnos, takže si jich časem mohou investoři začít více všímat. Zvláště, když je koruna slabá a hrozba další „devalvace“ klesá.

Vnější bilance ČR se nadále vyvíjí příznivě a potvrzuje dobrou kondici české ekonomiky. Vývoj běžného účtu lze totiž považovat za poměrně kvalitní lakmusový papírek zdraví daného hospodářství. Za běžných okolností by takový vývoj podporoval posilování domácí měny, v českém případě o posilování za hranici 27 CZK/EUR nemůže být letos a nejspíše ani příští rok vůbec řeč.

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze - bankovky - 1000 Kč - czk - české koruny

Přebytek rozpočtu rozdat na důchody? Ne!

Státní rozpočet České republiky skončil rekordním přebytkem. A volební rok nahrává porcování medvěda. Jak naložit s přebytkem rozpočtu? Rozhodně ho nerozdat např. v důchodech!

Text: Petr Zámečník

11. 01. 2017

Kdo může za nízké úrokové sazby?

Úrokové sazby vyhlašované centrálními bankami se již několik let drží na svých historických minimech. Třeba bankovní rada Evropské centrální banky nedávno opět snížila, po desíti měsících, úrokové sazby, a to na hodnotu 0,5 %. Důvodem ke snížení má být podpora ekonomického růstu v Evropě, jejíž ekonomika se nachází v recesi.

Text: Šimon Finemon

26. 05. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *