CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

14. 06. 2016

0 komentářů

Běžný účet platební bilance ČR vykázal v dubnu jen nepatrný přebytek

 


 

Zatímco saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami naplnilo předpoklad výrazného přebytku, tak naopak důchodové saldo vykázalo horší výsledky, než se čekalo. Důvodem je výraznější odliv dividend; slabší, než se čekalo, byl ale tentokrát také příliv prostředků z evropských fondů.

Nicméně, při hodnocení vývoje na běžném účtu platební bilance asi nemá smysl příliš se zaměřovat na jediný měsíc a to již proto, že zejména odliv dividend prochází v jednotlivých měsících výraznými výkyvy.

Tou podstatnou zprávou je, že běžný účet vykázal přebytek ve všech měsících počínaje loňským říjnem a od počátku letošního roku činí kumulativní přebytek téměř 110 miliard korun.

Kumulativní přebytek běžného účtu za uplynulých 12 měsíců pak činí 44 miliardy korun: pro srovnání, přebytek za celý rok 2015 činil mírně přes 41 miliard korun.

Tahounem přebytku běžného účtu je tradičně zahraniční obchod: v prvé řadě se zbožím, avšak nemalý přebytek je kumulován také u obchodu se službami.

REKLAMA

Běžný účet platební bilance za celý loňský rok vykázal přebytek mírně přes 41 miliard korun (0,9 % HDP) a za celý rok 2016 by mohl být přebytek ještě vyšší. ČNB ve své květnové prognóze očekává přebytek běžného účtu na úrovni 2% HDP (90 miliard korun). Celoroční přebytek v oblasti 90 miliard korun je dosažitelný a to i navzdory tomu, že výsledek za duben je slabší, než se čekalo.

Jistě stojí za připomenutí, že běžný účet platební bilance sám o sobě hovoří pro posílení české koruny. Posílení koruny ale stojí v cestě ČNB: ta střeží hladinu 27 za euro a nedovolí koruně jít pod tuto úroveňPředpokládám, že ČNB dovolí koruně posilovat až někdy v průběhu první poloviny roku 2018 s tím, že výraznější posílení kurzu bude i poté nežádoucí a česká centrální banka bude připravena na devizovém trhu zasáhnout vůči výraznějšímu posílení české měny i po zrušení svého kurzového závazku.

Vývoj běžného účtu platební bilance je příznivý napříč středoevropským regionem, tedy nejen v České republice, ale také v Maďarsku a Polsku, zaměříme-li se na větší regionální ekonomiky stojící mimo eurozónu.Maďarsko vykazuje výrazný přebytek běžného účtu, Polsku pak jen relativně mírný schodek, respektive v letošním prvním čtvrtletí byl i polský běžný účet v mírném přebytku. Vnější rovnováha středoevropských ekonomik je tedy zdravá a regionální finanční trhy a měny mohou lépe překonat období, jež jsou na úrovni globálních finančních trhů poznamenány nejistotami. Jedním takovým obdobím procházíme právě nyní: nejistota je spojena s blížící se hlasování o setrvání Velké Británie v Evropské unie („Brexit“; hlasování se koná 23. června) a regionální měny zatím čelí vlně globálních nejistot poměrně zdatně.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Peníze - bankovky - 1000 Kč - czk - české koruny

Přebytek rozpočtu rozdat na důchody? Ne!

Státní rozpočet České republiky skončil rekordním přebytkem. A volební rok nahrává porcování medvěda. Jak naložit s přebytkem rozpočtu? Rozhodně ho nerozdat např. v důchodech!

Text: Petr Zámečník

11. 01. 2017

Kdo může za nízké úrokové sazby?

Úrokové sazby vyhlašované centrálními bankami se již několik let drží na svých historických minimech. Třeba bankovní rada Evropské centrální banky nedávno opět snížila, po desíti měsících, úrokové sazby, a to na hodnotu 0,5 %. Důvodem ke snížení má být podpora ekonomického růstu v Evropě, jejíž ekonomika se nachází v recesi.

Text: Šimon Finemon

26. 05. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *