Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Benzín při zlevnění na burze klesá u benzínek pomaleji, 60 % ceny si bere stát

Investice 04.02.2015 | 17:12 0 Komentářů

Přestože se za poslední měsíc na českých pumpách snížila cena benzínu Natural 95 o více než deset procent, je to stále výrazně méně, než pokles cen na burze. Podle společnosti ARMEX Oil, jednoho z největších domácích distributorů pohonných hmot ale nemohou ceny benzínu a nafty na stojanech čerpacích stanic klesat tak rychle a tak hluboko jako ceny na burzách. Většinu konečné ceny si totiž bere stát. Při ceně 30 korun za litr Naturalu to je až 18 korun. (Tisková zpráva: ARMEX Oil)

„Je třeba si uvědomit, že z celkové ceny benzínu a nafty tvoří samotná surovina jen menší část, zhruba 40 procent. Zbylých 60 procent tvoří daně, které distributoři odvádějí státu. Proto nemohou ceny na čerpacích stanicích klesnout tak hluboko, jako ceny na burzách,“ upozorňuje Hynek Sagan, generální ředitel společnosti ARMEX Oil.

Přirozené také je, že se vždy zpozdí pokles cen na čerpacích stanicích oproti poklesu cen na burze. „Benzín a nafta se na burze vždy nakupuje za určitý průměr kotovaných cen v určitém období. To má za následek zhruba týdenní zpoždění změn ceny na čerpacích stanicích oproti burze. Dalším faktorem je vývoj kurzu koruny, který v současné době ceny naopak tlačí vzhůru,“ uvedl Hynek Sagan.

Obecně ale panuje v České republice velmi silné konkurenční prostředí u čerpacích stanic. „To hraje při vývoji cen také velkou roli. Většina čerpacích stanic vyprodá své starší zásoby zhruba do týdne, pak již nakupuje za nové, nižší či vyšší ceny. Následně se to odrazí na stojanech čerpacích stanic, jejichž síť patří u nás k nejhustším v Evropě,“ řekl generální ředitel ARMEX Oil, která ročně prodá kolem 380 milionů litrů pohonných hmot.

„Vývoj cen pohonných hmot na čerpacích stanicích je tak celkově pomalejší a mírnější než vývoj cen na burzách, přestože se z psychologického hlediska může zdát, že se zdražuje rychle, ale zlevňuje pomalu. Dobrým příkladem může být právě aktuální vývoj, kdy ceny na burzách stoupají, koruna vůči dolaru oslabuje, ale ceny na čerpacích stanicích jdou přes to dolů.,“ doplnil Hynek Sagan.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.