Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Benda potvrdil současný status quo měnové politiky

BankyInvestice 12.07.2016 | 17:48 0 Komentářů

Regionální devizové trhy ani dnes nemají společného jmenovatele. Polský zlotý umazává ztráty ze včerejšího dne. Pomohly mu ranní komentáře člena měnového výboru J. Kropiwnickiho. Ten totiž prohlásil, že deflace v polské ekonomice ustoupí na konci roku a nebude tedy třeba snižovat měnově politické sazby. Dnešní data jádrové inflace jeho názoru poskytly oporu, když jádrová inflace v červnu meziměsíčně vzrostla na 0,1 % a meziročně zmírnila svůj pokles na –0,2 % y/y.

Maďarský zlotý naopak koriguje včerejší zisky. Během odpoledne ovšem začal sílit, když maďarská centrální banka zveřejnila svůj záměr limitovat objem peněz, který budou moci komerční banky uložit do centrální banky. Ve svém důsledku by to mělo znamenat pokles mezibankovních sazeb.

Česká koruna pak během dne sesunula až pod hranici 27,04 CZK/EUR. Inflace v červnu potvrdila očekávání trhu na úrovni 0,1 % m/m i y/y. Spotřebitelské ceny vzrostly především díky kladné dynamice pohonných hmot. Na pokles cen na druhou stranu tlačily ceny potravin. Podíl nezaměstnaných osob poklesl o 0,2 pb. na 5,2 % především díky sezónním vlivům. Na druhou stranu opět po třech měsících byl viditelný i pokles sezonně očištěného údaje a nárůstu volných míst.

Centrální banka také dnes zveřejnila zápis ze svého zasedání z 30. června. Bankovní rada v něm potvrdila, že k opuštění závazku dojde pravděpodobně v polovině příštího roku. Ekonomický růst je podle ní robustní a udržitelný. Rizika spojená s Brexitem nejsou podle ČNB zatím pro její politiku velmi relevantní.

Dnes také poskytl rozhovory pro agentury Reuters i Bloomberg Vojtěch Benda. V obou rozhovorech v podstatě potvrdil současný komunikační status quo ČNB. Podle jeho slov se minulá prognóza materializuje a tedy, že k opuštění kurzového závazku dojde asi v polovině roku 2017. Negativní sazby vidí pouze jako podpůrný nástroj limitujícím příliv spekulativního kapitálu v době opouštění závazku.

DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.