Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Barevné diamanty šplhají na nová maxima, zájem o investiční klenoty roste

Investice 12.07.2017 | 13:25 0 Komentářů

Ceny nejkvalitnějších růžových diamantů podle agentury Reuters vykazují od roku 2005 průměrný roční růst o 14 %. Analytici se ale shodují, že ceny porostou ještě rychleji. Australský důl Argyle, který produkuje přes 90 % všech růžových diamantů, má být kvůli klesající výtěžnosti uzavřen již v roce 2021. Podle Fancy Color Diamond Indexu největší růst za poslední rok zaznamenaly modré diamanty. Za letošní první čtvrtletí zhodnotily o 1,9 % a meziročně o 5,7 %. Většina barevných diamantů se zasazuje do investičních šperků a podle ALO diamonds prodeje těchto klenotů v Česku meziročně vzrostly o 20 %.

Extrémní vzácnost a rostoucí poptávka

O investiční klenoty s barevnými diamanty je nebývalý zájem. Hlavním důvodem je dlouhodobý růst cen. Popularitu ale významným dílem zvyšují i stále častější zprávy o dražbách, během kterých změnily majitele nejhodnotnější klenoty této kategorie. Za uplynulý rok nejvíce zvýšily svoji cenu modré diamanty. V dlouhodobém horizontu se ale vede velmi dobře všem žádanějším barvám. Podle Fancy Color Diamond Indexu během uplynulých 8 let cena modrých vzrostla o 70 %, žluté zhodnotily o 90 % a růžové dokonce o 180 %. „Současná poptávka po růžových diamantech výrazně převyšuje nabídku. Většina těchto extrémně vzácných kamenů bývá zamluvena ještě před vytěžením. Získání růžových diamantů je pro klenotníky velmi obtížné a vyžaduje velmi dobré kontakty po celém světě. ALO diamonds je jedno z mála klenotnictví, které do investičních šperků zasazuje žluté, modré, zelené a růžové diamanty. Byli jsme dokonce vůbec první, kteří vyrobili český šperk s přírodně růžovým diamantem,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který obchoduje s diamanty na světových burzách již více než 20 let a specializuje se na výrobu investičních klenotů.

Barevné diamanty jsou četností výskytu opravdové výjimky. „Jen jeden z 10 000 vytěžených diamantů je barevný. Abyste získali modrý diamant, musíte vytěžit 200 000 diamantů,“ dodává Alojz Ryšavý.

Ceny růžových diamantů porostou ještě rychleji

Trh s růžovými diamanty se musí v příštích čtyřech letech vypořádat s omezováním dodávek drahokamů až na pouhých 10 % současného množství. Investoři, obchodníci, klenotníci i výrobci investičních šperků z celého světa upínají pozornost k západní Austrálii, kde se nachází klíčový důl Argyle. Důl je otevřen od roku 1983 a v poslední době produkuje stále méně diamantů. Těžařská společnost Rio Tinto proto plánuje jeho zavření již v roce 2021. „Rostoucí poptávka a snižující se produkce v dohledné době neodvratně zrychlí růst cen růžových diamantů. Podobný vývoj již zaznamenávají třeba tanzanity, jejichž jediné naleziště produkuje stále méně kamenů, a v rámci několika let se počítá s ukončením těžby,“ dodává Alojz Ryšavý.

Investovat se dají statisíce i miliardy korun

Současný rekord v kategorii nejdražší vydražený šperk na světě drží od letošního dubna růžový diamant Pink Star zasazený do velmi jednoduchého prstenu. Kupce za tento investiční klenot zaplatil v přepočtu zhruba 1,8 miliardy korun.

Tisková zpráva: ALO diamonds

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.