Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Amundi Buy & Watch: investovat do dluhopisů se stále vyplácí

Investice 13.05.2019 | 13:31 2 Komentářů

Lidé, kteří nevyhledávají zvýšené investiční riziko, dávají přirozeně přednost dluhopisům. Dluhopisy jsou pro ně bezpečnou volbou, jak zhodnotit volné prostředky.  Oceňují u nich především srozumitelnost a předvídatelnost (předem známý výnos a délku investice). Na trhu existují dvě možnosti, jak investovat do dluhopisů – napřímo, tzn., že investujeme do dluhopisů vydaných státem nebo firmou, nebo prostřednictvím dluhopisového fondu. Obě možnosti mají svá pro a proti. Skupina Amundi se rozhodla spojit výhody obou řešení a uvedla na trh fond Buy & Watch, jenž je vhodným řešením pro ty, které současná situace na dluhopisovém trhu zneklidňuje. Ta je totiž kvůli některým korporátním dluhopisům méně důvěryhodných firem tak znepokojující, že se do jejího řešení vložila i Česká národní banka.

Na českém trhu se v posledních několika letech objevila řada dluhopisů lákající investory na vysoké zhodnocení. Velmi často se jednalo o dluhopisy firem, jež v našich podmínkách měly krátkou historii, nebyly zcela transparentní a často neměly ani žádný rating. V současné době se touto problematikou zaobírá i ČNB, která se snaží najít vhodný způsob regulace.

Myšlenka emitovat korporátní dluhopisy menších firem je jednoduchá: investor si koupí dluhopis, u kterého předem zná konkrétní výnos v určitém časovém horizontu. Většina investorů si však neuvědomuje rizika spojená s nakupováním  dluhopisů konkrétních společností. Jedná se o sázku na jednu kartu a investor tak může ztratit celou svou investici.

To u standardního dluhopisového fondu nehrozí. V jeho portfoliu najdeme desítky dluhopisů. Případné selhání jednoho dluhopisu tak fond neohrozí. Zásadní výhodou oproti přímé investici je diverzifikace – tedy rozkládání investičního rizika na vícero aktiv, s čímž souvisí i výhoda možných změn v daném portfoliu fondu. Současně mají otevřené podílové fondy i příznivý daňový režim – stačí aktiva držet alespoň tři roky a výnos je pak osvobozen od daně z příjmů. Naproti tomu u investování do konkrétních dluhopisů jsou výnosy z kupónu poníženy o 15procentní srážkovou daň. Nevýhodou standardního dluhopisového fondu je absence informace o výnosu. Investoři tak dopředu nevědí, jakou výkonnost fondu mohou očekávat.

Amundi ve fondu Buy & Watch kombinuje to nejlepší z obou světů. Nabízí nejen výhodu předem stanoveného výnosu, ale také široce diverzifikované portfolio korporátních dluhopisů, u nějž navíc silný tým kreditních analytiků kontinuálně sleduje hospodaření jednotlivých emitentů a jejich finanční situaci. Z činnosti nakupování a bedlivého pozorování vývoje tak vyplývá i název fondu.

V případě fondu Amundi investoři dopředu znají výnos do doby splatnosti, který je nyní odhadován okolo tří procent ročně. Konečný výnos bude ale záviset zejména na vývoji nákladů na měnové zajištění CZK/EUR. Výkyvy kurzů jsou tudíž zajištěny do české koruny, což je další z předností tohoto fondu. Jeho portfolio tvoří na 70 pečlivě vybíraných dluhopisů z celého světa. Jedná se o státní i firemní dluhopisy, které mají splatnost kolem šesti let.

Fond Amundi Buy & Watch je určen pro všechny investory, kteří uvažují o investici s horizontem šesti let a nevyhledávají varianty se zvýšeným rizikem. Zároveň zde získají dopředu údaj o tom, kolik jim investice do fondu vynese. A k tomu kvalitní diverzifikaci svých aktiv.

Cílem fondu je držet tyto dluhopisy až do splatnosti. Nicméně investiční tým na denní bázi monitoruje možná rizika a v případě změny výhledu na některý titul i aktivně zajišťuje, případně nahrazuje určitou pozici v portfoliu fondu. Výhodou tohoto přístupu je relativně přesný odhad budoucího výnosu pro klienta.

Tisková zpráva Amundi

2 komentáře: “Amundi Buy & Watch: investovat do dluhopisů se stále vyplácí”

  1. Zita napsal:

    Písať si komentáre pod vlastnú tlačovú správu, to je úbohosť najväčšieho kalibru. To je v podstate tá istá metóda, ktorú používajú dlhopisoví podvodníci. Napíšu si otázku do nejakého fóra a z inej IP adresy potom píšu ako „spokojní klienti“.
    To čo tí ľudia v Amundi recyklujú ISINy? Klikla som si na údaje toho fondu a bolo tam niečo úplne iné, pričom ISIN bol zhodný. Zlikvidovali nejaký fond a teraz na jeho ISIN napíšu target maturity fond? Tak nech recyklujú, ale nech to tam jasne napíšu a nech tam nedávajú neplatné údaje.
    Firme Amundi by som nezverila ani deravý groš.

  2. Dita napsal:

    Dluhopisy jsou pro mě pálivé téma, jelikož jsem málem nakoupila od jedné firmy, od které jsem se pak na http://www.rizikovedluhopisy.cz dočetla, že patří mezi riskantní (nezveřejnila výkazy, má problémy s vyplácením atd.), a když si představím že jsem málem vyhodila složitě naspořené úspory z okna, tak je mi úzko, a ještě víc úzko mi je, když vím, že spousta lidí a to i třeba důchodců bylo takhle podvedených! Lidi, volte v případě firemních dluhopisů bezpečnější varianty i když s menším výnosem, stojí to za to!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.