CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Jan Traxler

12. 02. 2020

0 komentářů

Fond-show: Fidelity Global High Yield Fund

 

Jeden z nejvýnosnějších korunových dluhopisových fondů, vhodný do vyváženého či dynamického portfolia, s čistým výnosovým potenciálem zhruba 4-6 % p.a. 

Základní údaje

Správce fondu

FIL Investment Management

Manažer fondu

Peter Khan

ISIN

LU1114574418

Vznik fondu

13. 10. 2014

Velikost fondu

REKLAMA

5 mld. CZK

Rating Morningstar

***

SRRI (1-7)

3

Investiční strategie

Fidelity Global High Yield Fund je dluhopisový fond zaměřený na investice do rizikovějších, tzv. high yield dluhopisů. Tak jsou označovány dluhopisy s kreditním ratingem spekulativního stupně, tj. BB+ a nižší. Průměrný kreditní rating dluhopisů v majetku fondu je BB-. Nižšímu ratingu pak ale samozřejmě odpovídá i vyšší potenciální výnos, odtud označení „high yield“, což v angličtině znamená „vysoký výnos“.

Čím větší je totiž riziko, že dlužník nebude schopen dodržet své závazky, tím vyšší úrok věřitelé požadují. Průměrný hrubý výnos do splatnosti portfolia fondu je 6,9 % p.a. při průměrné době do splatnosti 7,4 let.

Riziko se fond snaží minimalizovat širokou diverzifikací. Aktuálně má v portfoliu dluhopisy vydané od cca 150 emitentů, zpravidla podniků, z různých koutů světa. Převažují americké a evropské firmy.

Složení portfolia fondu

Fond-show: Fidelity Global High Yield Fund

Historické výnosy (v CZK)

1 rok

9,24 %

REKLAMA

~

9,24 % p.a.

3 roky

7,41 %

~

2,41 % p.a.

5 let

18,43 %

~

3,44 % p.a.

od založení

REKLAMA

15,90 %

~

2,82 % p.a.

Fidelity Global High Yield Fund funguje v primární dolarové třídě od roku 2012 a za tu dobu vydělal investorům 54 %, za což si vysloužil tříhvězdičkový rating agentury Morningstar. Korunová třída byla spuštěna v roce 2014 a za pět let zatím stoupla hodnota podílových listů fondu o 16 %. Během těchto pěti let fond zažil dvě výrazné korekce. Všimněte si, že tyto korekce v zásadě kopírují vývoj na akciových trzích.

Historický vývoj hodnoty investice (v CZK)

Fond-show: Fidelity Global High Yield Fund

Rizika spojená s investicí

Z pohledu historické volatility je fond zařazen do třetí rizikové třídy značící nižší až střední míru rizika. Rozhodně je ale potřeba zdůraznit, že se nejedná o konzervativní investici. Ve třetí rizikové třídě je i mnoho konzervativnějších fondů. Na tento fond bychom měli skutečně pohlížet jako na středně rizikovou investici, rizikovější než většina jiných dluhopisových fondů, ale zase ne tak rizikovou jako akcie.

Jelikož high yield dluhopisy obecně mají tendenci více korelovat s akciemi než s konzervativními státními dluhopisy, lze se na ně dívat i na jakousi konzervativnější alternativu akcií.

Fidelity Global High Yield Fund má více měnových tříd včetně korunové třídy zajišťující měnové riziko. Díky relativně vysokým nákladům na hedging měnového rizika v uplynulých pěti letech korunová třída čistou výkonností výrazně zaostávala za dolarovou třídou (výnosy v dolarech). Nicméně aktuálně jsou náklady na měnové zajištění takřka nulové, takže nyní už by korunová třída neměla výnosy zaostávat.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek

max. 3,50 %

Výstupní poplatek

není

Poplatek za správu

1,00 %

Výkonnostní odměna

není

TER (celková roční nákladovost)

1,43 %

Dle statutu může fond účtovat při investici vstupní poplatek až 3,5 %, většina distributorů ale účtuje klientům trochu nižší vstupní poplatek, zpravidla se pohybuje od 1 % do 2,5 %. Výstupní poplatek žádný účtován není. Za obhospodařování a administraci fondu je z majetku fondu automaticky strháván roční poplatek 1 %. Celková roční nákladovost fondu za poslední účetní rok byla 1,43 %.

Závěrečné hodnocení

Fidelity Global High Yield Fund patří k nejvýnosnějším korunovým dluhopisovým fondům. Má dobře rozložené portfolio. Zajišťuje měnové riziko do koruny. Má přiměřenou nákladovost. A především má solidní čistý výnosový potenciál cca 4-6 % p.a. Ale není vhodný pro úplně konzervativní investory, spíše dobře zapadá do vyváženého či dynamického portfolia.

Autor je privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Fidelity International. Data k vývoji hodnoty podílových listů a výkonnosti fondu jsou platná k 31. 1. 2020, data o složení portfolia fondu jsou platná k 31. 12. 2019.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Fond r2p Invest SICAV výnosem 8,4 % p.a. dokazuje, že kolektivní investování se vyplácí

Vysoký výnos s přiměřeným rizikem je snad pro každého investora priorita číslo jedna. V letošním roce, více než kdykoliv dříve, nabídly „ochranu“ před krizí a stabilní zázemí především alternativní investice. Za všechny třeba fond r2p Invest SICAV, který pomocí svých vložených společností investuje napříč několika kontinenty do úvěrů a […]

Text: pr

21. 12. 2020

BNP Paribas Energy Transition

Fond-show: BNP Paribas Energy Transition

Další z top nejvýnosnějších fondů v ČR v roce 2020. Environmentální fond zaměřený na čistou energii. Ukázkový příklad aktivně spravovaného akciového fondu, který má pro investory vysokou přidanou hodnotu. 

Text: Jan Traxler

05. 08. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.