Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Allianz varuje: Dětské kočárky jsou oblíbeným cílem zlodějů

Zatímco porodnost klesá, ceny dětských kočárků naopak stoupají. Podle dat Allianz pojišťovny bohužel stoupá i počet těch, které nenávratně zmizí, ať už z uzamčených sklepů a kočárkáren, nebo společných prostor domů. V roce 2012 registrovala Allianz 56 událostí na dětských dopravních prostředcích, v loňském roce jich bylo 71. „Nejčastěji se v hlášeních vyskytují krádeže kočárků ze společných prostor bytových domů, ale také z aut na parkovištích u obchodních center, nebo dokonce před mateřskými školami,“ uvádí Hana Jurová z likvidace majetkových škod Allianz pojišťovny.

Tento denně využívaný dětský „dopravní prostředek“ je také jedním z nejdražších mezi dětskými potřebami. Kamenné či internetové obchody nabízejí stovky nejrůznějších modelů. Na výběr jsou hluboké, sportovní, kombinované, golfové, ale i retro kočárky pro jedno miminko i dvojčata. Nejlacinější a nejjednodušší modely začínají zhruba na 3 tisících, nejprodávanější kombinované kočárky pak stojí 10 – 15 tisíc korun, značkové kočárky s bohatou výbavou a doplňky od 18 do 25 tisíc a ty luxusní, často navržené módním návrhářem, se pak mohou vyšplhat i na částky téměř dvojnásobné. Kočárek tedy není rozhodně levnou záležitostí. A trend dědění kočárků po starších sourozencích a příbuzných dětech není dnes příliš aktuální.

„Právě proto, že rodiče častěji při koupi kočárku sahají hlouběji do kapsy, dávají na něj větší pozor a lépe si jej také chrání pojištěním. Ne všichni vědí, že dětský kočárek není třeba nijak zvlášť připojišťovat, je pojištěn v rámci domácnosti a pod ochranou je v místě pojištění, ať už jde o byt, nebo jeho příslušenství – sklepy, komory nebo kočárkárny,“ vypočítává specialistka majetkového pojištění Allianz Monika Hotová. 

Pojistná částka na kočárek je obvykle závislá od celkové pojistné částky na domácnost, či
od zvolené varianty pojištění a kočárky je třeba zabezpečit podobně, jako například kola – pod zámkem ve sklepě, nebo v  jiné  místnosti  určené k jejich skladování.  Takže při likvidaci škody z běžného pojištění domácnosti se u krádeže vždy zkoumá způsob, jakým pachatel překonal překážku – tedy například odvrtal zámek od kočárkárny, vylomil mříž ve sklepě atd.

Allianz pojišťovna je v tomto ohledu výjimkou. Již déle než dva roky kryje v pojištění domácnosti Exkluziv právě u dětských kočárků a také invalidních vozíků, které se nacházejí v domě, kde je pojištěná domácnost, i krádež prostou. Právě proto, že na ně jsou jejich uživatelé odkázáni.

„Uvědomujeme si, že jsou na ně jejich uživatelé trvale odkázáni, a proto hradíme i krádež kočárku nebo vozíku umístěného ve společných prostorách domu. Ze  stejné varianty tohoto pojištění domácnosti pak zaplatíme i odcizení kočárku z automobilu. Do něho už se však pachatel musí dostat násilím. Limit v obou pojištěních je 10 % z celkové pojistné částky, takže pokud má majitel domácnosti  pojištěné věci například na 500 tisíc Kč, je limit plnění 50 tisíc korun. Pro většinu škod na kočárcích je zcela dostatečný,“ doplňuje Monika Hotová.

Krádež může být dílem okamžiku – například jedna mladá maminka z Prahy 5 do hlášení uvedla – v 10:15 jsem uložila kočárek do kočárkárny, a když jsem si tam v 10:45 šla pro zapomenutou láhev v držáku, byl zámek vypáčený a kočárek pryč. 

„Z hlášení je zřejmé, že krádežím většinou nezabránily nejen zámky dveří, ale ani řetězy,  či zámky na kolo, kterými byly kočárky připevněny k zábradlí, hydrantům a dalším pevným předmětům. Několikrát šlo dokonce o hromadné „nájezdy“ zlodějů, kteří z jednoho domu nebo jen z jedné místnosti odvezli kompletní „vozový“ park,“ uvádí zkušenosti z likvidace Hana Jurová.    

Na dětské přepravní prostředky číhají i další nebezpečí – často jsou zasaženy vodou, například z prasklých stoupaček, ve sklepních prostorách z přívalových dešťů navíc třeba
i bahnem, tři kočárky v loňském roce také vzplály, jeden úmyslně založeným požárem, druhý po výbuchu a třetí zkratem v elektroinstalaci v sousední prádelně. Několik jich bylo poškozeno kouřem, sazemi, jiné zase plísní z vlhkých prostor po povodních. I na všechna tato rizika pojištění pamatuje a při výše zmíněných cenách dětských dopravních prostředků se nevyplatí je podceňovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.