Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Spoluúčast na havarijním pojištění si dobře spočítejte. Škoda vás může vyjít draho

Ke každému vozidlu je dobré mít i havarijní pojištění. Jak se ale orientovat v pojistkách a jaký vliv na naše rozhodnutí bude mít spoluúčast při sjednané smlouvě? Spoluúčast na škodní události je dvojsečným nástrojem pro mnoho pojišťoven. Na jednu stranu tu máme podstatně levnější havarijní pojištění, na straně druhé ale leží nemožnost hlášení drobné škody.

Spoluúčastí se rozumí částka, kterou pojištěný zaplatí v případě jakékoli škodní události na vašem vozidle. Pojišťovna poté zaplatí zbytek fakturované částky z autoservisu.

Pro klienta při sjednávání smlouvy o havarijním pojištění je příjemné vyjednat si slevu na ročním pojistném a platit menší částku. Pro pojišťovny je zase výhodné „zbavit se“ nepříjemného papírování při nahlášení drobné škody. Proto bychom si měli ještě před návštěvou pojišťovny uvědomit, jakou má automobil pro nás hodnotu. V případě vyšší spoluúčasti nemá smysl nižší škodu na pojišťovnu hlásit, protože beztak nic nezaplatí. Tyto situace se stávají především v případech drobných škrábanců nebo nevydařené krádeže. A přesně takováto situace se stala našemu čtenáři.

Nechal své vozidlo zaparkované přes noc na parkovišti, a když se k němu ráno vrátil, zjistil, že s ním někdo manipuloval. Zloději poničili zámky u vozidla, odpojili zabezpečení řadicí páky a vypáčili spínací skříňku. Nastartovat pro ně takové vozidlo by byla již otázka sekund. Naštěstí je, ale někdo vyrušil a s vozidlem neodjeli. Druhý šok dostal majitel na pojišťovně, kde mu při posouzení škodní události byla oznámena nemilá skutečnost. Zloději mu na vozidle způsobili poškození ne vyšší než je jeho spoluúčast, a proto nedostane z havarijního pojištění ani korunu. Čas strávený na policii, pojišťovně a v autoservisu mu bohužel nikdo nezaplatí…

Chceme-li podobnému případu předejít, je rozumné si spočítat, jaká je zhruba šance, že se můžeme dostat do podobné situace. Měli bychom vědět, v jaké sféře zájmu pro zloděje se naše vozidlo pohybuje. Vyplatí se nám platit méně na havarijním pojištění s rizikem, že drobné škody budeme platit sami? Anebo si připlatíme na havarijním pojištění, a poté můžeme čekat, že nám pojišťovna proplatí škodu na vozidle?

Která vozidla se nejvíce kradou

Žebříčku nejkradenějších vozidel stále vévodí značky Audi, Volkswagen a Škoda (zejména Octavia a Superb). Nejmenší zájem mají zloději o japonské vozy Honda, Suzuki a Mazda.

Loňský rok opět potvrdil trend, že se motorová vozidla kradou především kvůli náhradním dílům.  „Zloději se stále častěji zaměřují na starší vozidla. Z celkového počtu odcizených aut připadá 52 procent na auta ve věku 5 – 8 let, 22 procent krádeží se týká vozidel ve věku 10 – 15 let, naopak vozy do 4 let se na celkovém počtu loni podílely „jen“ z 13 procent. Zájem zlodějů míří již několik let na starší vozy, a to zejména kvůli náhradním dílům. Na ty jsou kradená auta v drtivé většině případů téměř okamžitě rozmontována a díly jsou dále rozprodávány,“ uvádí Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Česká pojišťovna se zaměřuje i na pojištění starších vozidel a nabízí jako jeden ze svých produktů Havarijní pojištění 6+, které poskytuje pojistné krytí za rozumnou cenu majitelům vozů starších šesti let. Jedná se o tzv. allriskové havarijní pojištění kryjící škody způsobené živelní událostí, odcizením, vandalismem a samozřejmě havárií.

Jakou spoluúčast by si měl klient zvolit

Důležitou otázkou každého klienta je, jakou spoluúčast by si měl u havarijního pojištění sjednat. K tomu se nám vyjádřil tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata: „Vždy je dobré uvážit, zda požaduji krytí i malých škod s tím, že jsem ochoten si za to něco připlatit, nebo naopak požaduji co nejlevnější pojistku a jsem ochoten akceptovat vyšší riziko. Tj. v případě pojistné události větší finanční náklady. Ne nadarmo se říká „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.““

České pojišťovny nabízejí většinou spoluúčast na havarijním pojištění od 0 procent až po 30 procent. Na dotaz, jakou spoluúčast si bere většina klientů, se shodly, že to bývá v rozmezí 3 – 5 procent. To je také pojištění, které nabízí nejrozumnější poměr cena/výkon.

Pro příklad srovnání cen havarijního pojištění si můžete porovnat, jaký je rozdíl ceny při různé výši spoluúčasti u pojišťovny Kooperativa.

Roční havarijní pojištění modelu vozidla Škoda Rapid, 1.2 TSi, 66 kW, cena 333 900 Kč:

 • 0 %, minimálně 2000 Kč – 8557 Kč
 • 5 %, min. 5000 Kč – 6559 Kč
 • 10 %, min. 10 000 Kč – 5558 Kč

Podrobný rozpočet havarijního pojištění si můžete pro své vozidlo zvolit v šikovných kalkulačkách jednotlivých pojišťoven online z pohodlí domova.

4 komentáře: “Spoluúčast na havarijním pojištění si dobře spočítejte. Škoda vás může vyjít draho”

 1. Lucie Hošková napsal:

  Dobrý den,je spoluúčast 5000,- s dph nebo bez? Je to konečná částka,nebo se k tomu bude ještě přičítat 21%daň. Děkuji

 2. LubaH napsal:

  Není nic jednoduššího než si havarijní pojištění spočítat tady http://www.klik­pojisteni.cz/ha­varijni-pojisteni/ a vzít do ruky kalkulačku, pak uvidíte, jestli se vám to vyplatí. Mně třeba jo a dost :)

  • pudelj napsal:

   Žádné webové kalkulačky neexistují. Všechno to jsou podvodníci, kteří z vás tahají chráněné údaje a nutí vás do klepnutí na tlačítko „souhlasím (s eutanazií)“. Pak vám provedou triviální výpočet bez záruky. Podvodníci. Jestli znáte nějakou skutečnou webovou kalkulačku, sem s ní. Vsadil bych se, že žádná není.

   • Srovnání POV a HAV s maximálními slevami napsal:

    Mám Sjednávač 🙂 natažená veškerá POV a HAV s maximálním slevami od pojišťoven. Na požádání předvedu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.