CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

15. 01. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Allianz pojišťovna varuje před cestováním kojenců do tropických oblastí. Je to zbytečný hazard, který může končit úmrtím.

 


 

Začátek roku pro nás začal velmi smutně, právě řešíme úmrtí šestiměsíčního kojence v Thajsku, kam se s ním a jeho pětiletým sourozencem vydala na vánoční svátky jeho maminka. Chlapec byl hospitalizován s dýchacími obtížemi, ale jeho stav se nezlepšoval, naopak. Jako příčinu úmrtí označili tamní lékaři septický šok, který způsobil selhání orgánů. Jeho nejčastějšími oběťmi bývají právě malé děti, jejichž imunitní systém není schopen se vypořádat s infekcí,“ uvádí Kateřina Krenarová z likvidace pojistných událostí z cestovního pojištění Allianz pojišťovny.

V loňském roce hlásili rodiče dětí, které ještě neoslavily své první narozeniny, více než 80 jejich onemocnění v zahraničí. V zimě to bylo hlavně z již zmíněného Thajska, Egypta a Tuniska, v létě pak z Bulharska, Španělska, Řecka a Turecka. Většina, více než 90 % událostí jsou onemocnění, úrazy jsou spíše výjimečné, i když i ty se stávají, obvykle se děti zraní při pádech z kočárku. Tradiční dětské nemoci nemluvňat jsou pak průjmy, horečky, virózy a záněty středního ucha.

Cestování kojenců do jednoho roku k moři, a to nejen do exotických oblastí, ale i do destinací méně vzdálených, nedoporučují ani pediatři. „Možných zdravotních rizik, která tyto malé děti ohrožují jak během cesty, tak i v místě pobytu, je velmi mnoho. Navíc kojenecký imunitní systém není dostatečně vyvinutý a neumí se účinně bránit infekčním nemocem. A pokud již onemocní, jsou citlivější na ztrátu tekutin, například při průjmovém onemocnění nebo zvracení a mohou být rychleji dehydratováni,“ varuje MUDr. Milada Czinnerová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy. „Je to velmi aktuální téma, setkáváme se s ním pravidelně. Nebezpečné je i to, že děti do jednoho roku ještě ani nemají ukončena všechna základní očkování,“ dodává MUDr. Czinnerová.

Pro takto malé děti není vhodný ani několikahodinový let, který bývá často utrpením jak pro nemluvně, tak i pro ostatní spolucestující. I v letadle je kromě nepříznivých fyzikálních jevů za letu největším rizikem pro miminka infekce. Rodiče si neuvědomují, že cestování s malými dětmi do tropických oblastí s sebou přináší velké množství rizik. „Místo na pláži pak děti stráví dovolenou v nemocnici léčením horeček, dehydratací a nejrůznějších, často i nepříliš známých, infekcí. Blíží se jarní prázdniny a s nimi se zvyšuje poptávka  po rodinných zájezdech do teplých krajin. Proto tím spíš právě nyní doporučujeme, aby se rodiče předem poradili s dětským lékařem, a pokud se nejedná o cestu vyloženě nezbytnou, aby ji zvlášť u těchto malých dětí raději odložili,“ doplňuje K. Krenarová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

lex voucher

Ochrana pro cestovky končí. Za nevybrané vouchery musí vrátit peníze

Foto: Shutterstock Pouze do konce srpna budou cestovní kanceláře pod ochranou podle kontroverzního zákona nazývaného Lex Voucher, který byl loni přijat ke zmírnění dopadů koronaviru na odvětví cestovního ruchu. Posledním srpnovým dnem končí ochranná doba a nevyužije-li zákazník možnosti náhradního zájezdu do 31. srpna, cestovka musí vrátit […]

Text: Veronika Hejná

16. 08. 2021

Jak se správně pojistit na dovolenou?

Doba letních dovolených se blíží a s ní i cestování do více či méně exotických krajin. Nedílnou součástí výjezdu za hranice by mělo být cestovní pojištění. Jak správně nastavit cestovní pojištění, aby vás nic nepřekvapilo?

Text: Jana Zámečníková

16. 05. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *