CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

25. 08. 2015

0 komentářů

Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management: Nuda na trzích skončila. Máme se bát?

 


 

Poslední čísla z Číny a úprava kurzového režimu čínskou centrální bankou zasely mezi investory silné pochybnosti. Škarohlídům dal za pravdu i pátek 21. srpna, kdy se potvrdily neradostné vyhlídky čínského průmyslu. 

A zatímco Řecko je z hlediska světové ekonomiky nepodstatné, čínská těžká váha má neopomenutelný vliv. Ale je skutečně problém, pokud čínská ekonomika bude růst namísto 7 procent třeba jen 6? Není. Jádro pudla je jinde. Nikdo totiž neví, co se ve skutečnosti v Číně děje a nakolik se to dotkne tržeb a zisků globálních firem. Nedostatečná transparentnost živí spekulace a každý náznak problémů zasévá mezi investory strach. Čínské hospodářství prochází transformací a každé zakolísání na této cestě vnímá zbytek světa velmi ostražitě. Doteď byli investoři přesvědčeni, že tamní komunistická vláda bude schopna jakékoli problémy vyřešit. Poslední vývoj je však v tomto přesvědčení znejistěl. A právě toto znejistění způsobilo tak razantní vývoj na trzích.

První minuty přinesly kolaps

Toto pondělí jsme viděli, co takové znejistění v kombinaci s nižší likviditou na trzích v praxi dokáže způsobit. Počítačové algoritmy chrlily prodejní příkazy a trhy se, zejména v prvních minutách amerického obchodování, v zásadě zhroutily. Proběhla typická ukázka prodejní spirály. Ne každý den můžeme být svědky zastavení obchodování s tzv. futures (termínovanými kontrakty, které spekulují s budoucím růstem, příp. poklesem ceny) na všechny tři hlavní americké indexy z důvodu nadlimitního poklesu.

Na obzoru se navíc vynořuje zvyšování úrokových sazeb v USA, i když poslední vývoj spíše ubírá na pravděpodobnosti, že k němu dojde ještě letos. Tak, či tak, se tento jev odrazil na prudkém oslabení dolaru. S rezignací bývalého premiéra Tsiprase nás také čekají nové volby v Řecku. Maličkosti v podobě neuspořádané předvolební situace v Turecku, táhlého konfliktu na Ukrajině, vlny imigrantů v Evropě a stále činného hnutí Islámský stát jen dotvářejí souhrn negativ, která v myslích hlavních stratégů momentálně převažují.

REKLAMA

Nad trhy se mračna nestahují

Situace však není zdaleka temná. Oživení v USA stojí na poměrně pevných základech. Evropa, ačkoli se zadrháváním, také roste. Nízké ceny komodit, zejména pak ropy, by měly být pro světové hospodářství podporou, která sice pozvolna, ale jistě přispěje k růstu a zneutralizuje negativní vliv čínského zpomalení. Centrální banky jsou ostražité a v případě rozšíření hrozeb budou schopny přijmout další opatření.

Akcie ani po poslední korekci nelze považovat za vyloženě levné. Nicméně z hlediska výnosu v zásadě nemají alternativu. Ceny nejsou přestřelené a v odpovídajícím investičním horizontu by měly přinést očekávaný výnos. Kolísavost patří k akciovým investicím jako Pat k Matovi. Ostříleného investora pohyby trhů nepřekvapí, ti odvážnější slevu využijí k nákupům.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *