CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

02. 03. 2022

0 komentářů

Síť korupce ve švýcarské bance?

 

Mezinárodní novinářské seskupení se zaměřilo na klienty významné švýcarské banky, někteří z nich podle více než rok probíhající analýzy úniku dat na finanční instituci nehází zrovna dobré světlo. Jejich peníze totiž mohly pocházet z nelegální činnosti. 

Seskupení známých periodik před několka dny publikovalo své analýzy úniku dat z švýcarské banky Credit Suisse. Podle informací, které původně získal německý deník Süddeutsche Zeitung a později je analyzoval s mezinárodní organizací investigativních žurnalistů Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCPP), se mezi klienty velké banky objevovala řada kontroverzních osobností. Informoval o tom například britský deník The Guardian.

Zjištění mezinárodního konsorcia  naznačují pochybení v prověřování klientů. Mezi zhruba třiceti tisíci účtů, které měli novináři k dispozici,  našli i lidi s kriminální minulostí. Škála je to poměrně různorodá – podle informací z médií obsahuje například zkorumpované finančníky a politiky, různé podvodníky, také člověka s vazbou na italskou mafii, obchodníka s lidmi nebo miliardáře, který si objednal vraždu své přítelkyně.

Credit Suisse však hodnocení odmítá. „Credit Suisse důrazně odmítá tvrzení a závěry o údajných obchodních praktikách banky,“ uvedla banka v prohlášení.

Kritika od nobelisty

Ke zprávám o údajných praktikách banky se vyjádřil i  americká držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001 Joseph Stiglitz, který kauzu srovnává s předchozími skandály jako Panama či Paradise Papers, tento případ podle jeho názoru ale v něčem vyčnívá. „V jistém smyslu je to stále stejný příběh. Pokaždé, když novináři poodhrnou oponu tajemství finančního sektoru, odhalí se síť korupce a nekalých aktivit, která pochází nepoměrně více od pochybných zákazníků a rodin diktátorů, přičemž v síti uvíznou i zdánlivě slušní politici z demokratických zemí,“ napsal v komentáři pro zmíněný britský deník.

REKLAMA

Ekonom kritikou nešetří. „Ale tentokrát je tu něco jiného. Tentokrát to není malý, neznámý ostrov v zámoří nebo rozvojová země, která se snaží přijít na alternativní obchodní model k drogám. Jde o velkou banku uprostřed Evropy, v jedné z nejbohatších zemí světa; v zemi, kde by měl vládnout „právní stát,“ uvedl.

Známý ekonom a bývalý hlavní ekonom Světové banky je zastáncem tlaku na transparentní fungování mezinárodního obchodu a finančnictví. Šedou zónu bankovnictví totiž považuje za přítěž ekonomiky, která navíc funguje často i na úkor nepříliš bohatých států a jejich obyvatel.

„Kolik příběhů, kolik odhalení bude potřeba, aby Švýcarsko, USA, Velká Británie a další země změnily své zákony o bankovním a realitním tajemství a o všech dalších činnostech, které usnadňují praní špinavých peněz a podporují zločin a korupci? Tento poklad sice ukázal, že Švýcarsko těží z přílivu peněz z chudých zemí, ale systém sám o sobě je korupční: hniloba zkažených peněz kazí vše, s čím přijde do styku,“ dodal.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: ČNB a rozehraná partie ohrožující cenovou stabilitu

Vypadalo to na 300 miliard, bude to více než 400 miliard. Ne, nejde o deficit státního rozpočtu, ale o rekordní ztrátu hospodaření České národní banky. Se změnou prostředí se bilance této instituce stává neřízenou střelou. Z pohledu hospodaření české centrální banky je situace více než nepříznivá. V […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

13. 01. 2023

Jak umělá inteligence promění finanční sektor?

Umělá inteligence (AI) má potenciál významně transformovat odvětví finančních služeb. Finanční instituce však prozatím teprve převážně hledají vhodné oblasti nasazení AI. Jak mohou zajistit odpovědné nasazení umělé inteligence a získat z ní odpovídající benefity, a současně efektivně překonat související rizika?  

Text: Filip Kučera

30. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *