Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Švýcaři řekli NE garantovanému příjmu

Investice 06.06.2016 | 08:59 0 Komentářů

Švýcarsko se mohlo stát první zemí na světě s garantovaným příjmem. Švýcaři ale návrh na státní příjem pro všechny občany bez ohledu na výši jejich platu ve výši 2500 franků (asi 61 000 korun) v referendu zamítli.

garantovaným příjmem souhlasila pouze necelá čtvrtina (23,1 %) obyvatel. „Dostali jsme mnohem více hlasů, než jsme čekali. Znamená to, že debata o základním příjmu bude pokračovat. I v mezinárodním měřítku,“ řekl Daniel Häni, mluvčí iniciativy za základní příjem. Příjem se měl vztahovat i na cizince, kteří žijí ve Švýcarsku déle než pět let. Nezletilcům by připadl příjem ve výši 625 franků (asi 15 300 korun).

Příznivci základního příjmu jsou přesvědčeni, že by se se zajištěným příjmem posílila osobní svoboda obyvatel. Pozitivní vliv na trh by mělo i současné zrušení podpor v nezaměstananosti a dalších sociálních dávek a příspěvků. „Je to sen, který existuje již dlouho, ale nyní se stal nepostradatelným vzhledem k rostoucí nezaměstnanosti způsobené robotizací,“ vysvětlil jeden z autorů návrhu Ralph Kundig.

„Je to starý sen, tak trochu marxistický. Je v něm spousta dobrých úmyslů, ale žádné ekonomické myšlení,“ míní ekonom Charles Wyplosz.

„Základní příjem má v teoretické rovině své výhody a nevýhody. V praktické rovině jde ovšem o nerealizovatelný záměr. Ani Švýcarsko není tak bohatá země, aby si mohla dovolit zavést smysluplný nepodmíněný základní příjem,“ říká David Marek, hlavní ekonom Deloitte.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.