CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

24. 02. 2016

0 komentářů

OPEC drží produkci, Fed sazby nemění a Trump stále vítězí

 


 

Začněme ropou, v jejímž případě včera přilákaly pozornost zejména komentáře saúdskoarabského ministra pro ropu Naimiho. Ten využil každoročního setkání hlavních postav ropného průmyslu v Houstonu a uvedl, že Saúdové rozhodně neplánují snižovat svou produkci. Poměrně na rovinu se vyjádřil, že k nastolení rovnováhy na trhu musí přispět ti producenti, kteří nejsou schopni produkovat ropu při současných cenových úrovních se ziskem. Naimi sice uvedl, že stále stojí o dohodu na zafixování produkce na současných úrovních, ta se však stále nachází bez opory na straně Íránu. Jen pár hodin před Naimiho vystoupením označil dohodu Saúdů, Ruska a spol. íránský ministr pro ropu Zanganeh za “směšnou”. Není proto divu, že cena ropy včera propadla asi o 4 %. Aneb cesta k rovnováze na trhu bude trnitější, než se optimisticky zdálo minulý týden po schůzce v Kataru.

Přejděme nyní k Fedu, neboť včera vystoupili další tři zástupci vedení centrální banky. Vedle druhého muže FOMC Fischera to byl jeden hlasující a nehlasující člen FOMC, resp. Kashkari a Kaplan. Ani jeden z uvedených pánů netlačil na pilu tak, že by to vypadalo na zvyšování úrokové sazby. Pokud jde o nevlivnějšího Fischera, tak ten sice bagatelizoval dopad výprodeje rizikových aktiv na americkou ekonomiku, ale jedním dechem dodal, že ještě nižší míra nezaměstnanosti a ještě vyšší inflace jí neublíží. Sečteno a podtrženo, pokud by Fischer & spol. chtěli dát světu signál, že FOMC se chystá 16. března zvýšit úrokové sazby, tak to neučinili. Neboli viděno či spíše vyslyšeno čistě z rétoriky vedení Fedu se zdá varianta, že by FOMC zvýšil v březnu opět úroky, jako krajně nepravděpodobná a to i za předpokladu, že by únorové statistiky z amerického trhu práce byly excelentní.

Nakonec si nechme Donalda Trumpa a jeho již třetí vítězství v amerických primárkách – tentokrát v Nevadě. Trumpovo postavení mezi republikánskými kandidáty se zdá být před Velkým úterý (1.3.) neotřesitelné a trhy by se pomalu měly začít smiřovat s myšlenkou, že Amerika asi uvidí prezidentský souboj Trump-Clintonová. Voliči se možná již škodolibě těší na jejich vzájemné televizní debaty, ale těžko říci, zdali je to pro americkou ekonomiku dobrá zpráva.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *