CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

27. 06. 2018

0 komentářů

Zvýšení sazeb ČNB je příznivou zprávou pro korunu, nicméně…

 

Zvýšení úrokových sazeb ČNB není překvapivý krok: centrální banka reaguje na vyšší než očekávanou inflaci a na oslabování kurzu koruny. Jakkoliv mírná většina analytiků předpokládala stabilitu úroků, tak argumenty pro růst sazeb byly před dnešním zasedáním bankovní rady zcela patrné. Bankovní rada se tak řídila přístupem „pokud máš důvody pro určité rozhodnutí a víš, že je chceš udělat, tak rozhodnutí neodkládej a jednej již teď“.

Loading 

Zvýšení sazeb ČNB je příznivou zprávou pro korunu, nicméně pro reakci kurzu české měny bude důležité i to, jakou vizi dalšího směřování úroků bankovní rada nastíní na dnešní tiskové konferenci.

Koruna je již po několik měsíců pod vlivem globálních faktorů, jež mají negativní dopad na středoevropské měny obecně. Uvedené faktory, jež mají především podobu rizika globálních obchodních válek, budou působit i nadále a koruna tak může za původními předpoklady ČNB výrazně zaostávat i v letních měsících.

Pro připomenutí: ve své prognóze z počátku května ČNB očekávala, že průměrný kurz koruny vůči euru bude v letošním druhém čtvrtletí činit 25,20, a že ve třetím čtvrtletí koruna v průměru posílí do oblasti mírně nad úrovní 24,80 za euro. Realita je taková, že v předvečer dnešního zasedání se koruna pohybovala v oblasti 25,90 za euro a průměrný kurz za celé druhé čtvrtletí bude činit zhruba 25,60 korun za euro. Pravděpodobně se tak letos dočkáme ještě jednoho zvýšení úroků ČNB: takový krok bych očekával na listopadovém zasedání bankovní rady, kdy by repo sazba mohla být zvýšena o čtvrt procentního bodu, na úroveň 1,25 procenta.

Každopádně: vývoj kurzu koruny bude pro uvažování bankovní rady klíčovým faktorem i ve zbytku letošního roku. Slabší koruna vytváří riziko vyšší inflace a růst spotřebitelských cen v české ekonomice je jak nad prognózou, tak i nad inflačním cílem centrální banky již nyní.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *