CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

21. 07. 2021

0 komentářů

Zveřejňování dezinformací komplikuje růst Facebooku

 

Na gigantickou sociální síť začíná platit rčení „Co zaseješ, to sklidíš!“. Ignorování hoaxů, antivaxerů a šíření dezinformací plodilo shnilé ovoce na trzích pro společnost Facebook. CEO Mark Zuckerberg opět čelí kritice, a to ne ledajaké, ale přímo z Bílého domu. 

Kritika od prezidenta

Cílem Bidenovy administrativy bylo naočkovat 70 % Američanů do 4. července, což se nepodařilo a prezident uvalil odpovědnost hlavně na sociální sítě, na kterých uživatelé zveřejňují nepravdivé a zavádějící informace spojené s očkováním. Kritické prohlášení prezidenta Bidena, kritizující platformy sociálních sítí, které obviňuje z nepřímého „zabíjení lidí“ tím, že umožňují šířit dezinformace o vakcíně proti covidu v jejich službách. Po ústním útoku prezidenta akcie Facebooku klesly o 0,4 %.

Řešení je v nedohlednu

Delta varianta zvyšuje úmrtnost v USA a hlavně ve státech s nejnižší proočkovaností. Tiskový tajemník Washingtonu vyzývá samotný Facebook ale i další společnosti vlastnící sociální sítě, aby se zabývaly dezinformacemi. Řešením problémů by mohlo být veřejné sdílení údajů o dopadu dezinformací na služby, podpora zdrojů kvalitních informací přes algoritmus a rychlejší akce proti škodlivým příspěvkům.

REKLAMA

Lékaři zuří

Lékařská obec reaguje na problematiku také negativně. Americký obecný chirurg Vivek Murthy obviňuje lídry společností vlastnících sociální sítě, že nepodnikli dostatečné kroky k zastavení dezinformací souvisejících s očkováním. Na sociálních sítích se nekontrolovatelně šíří hoaxy, dezinformace a lži o očkování, které zpomalují boj proti pandemii. Odpověď vedoucích společností na sebe nenechala dlouho čekat. Viceprezident FB pro integritu obhajoval sociální síť: „Vláda Bidena se rozhodla obviňovat několik amerických společností poskytujících sociální média. Faktem je, že akceptace vakcín mezi uživateli Facebooku v USA se zvýšila.“ Generální ředitel společnosti Facebook napsal, že „Facebook není důvodem, proč tento cíl nebyl dosažen,“ uvedl a dodal k Bidenovu neplněnému cíli očkovat 70 % populace USA.

Facebook odpovídá na obvinění

Bidenova administrativa se rozhodla obvinit několik amerických společností sociálních médií právě během přibývání případů covid-19. Přestože sociální sítě hrají ve společnosti významnou roli, je zřejmé, že k ukončení této pandemie je nezbytný celospolečenský přístup. Pouze fakta by měla pomoci k lepší informovanosti a zlepšit toto úsilí. Faktem zůstává, že přijetí vakcín mezi uživateli Facebooku v USA se zvýšilo. Tato a další fakta vyprávějí zcela odlišný příběh než ten, který v posledních dnech propagovala administrativa. I tato vyjádření kromě dalších zazněla ze strany společnosti. Hodnota akcií má za poslední týden klesající tendenci, tedy je sporné, zda obhajoba bude mít váhu.

Lucia Žárska, ProfitLevel

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude „zelenější“ kryptoměna přístupnější?

Kryptoměny jsou často kritizovány pro svou „těžbu“ jako neekologické. Ethereum však po největší úpravě v jeho historii začalo fungovat na jiném systému, který energetickou náročnost snižuje. Může tak přinést další možnosti i přilákat nové investory.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.