CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

17. 06. 2021

0 komentářů

Zprávy z kryptotrhu: Bitcoin slaví comeback

 

Za poslední týden se kolem bitcoinu vyrojilo hned několik pozitivních zpráv, které způsobily, že vedle ostatních významných kryptoměn znovu zazářil. Mezitím roste poptávka po jasném regulativním rámci pro kryptoměny. 

Od 4. ledna, kdy Saúdská Arábie oznámila jednostranné omezení únorové a březnové produkce, došlo k vzestupu cen téměř o čtvrtinu. To znamená, že z trhu mizí čím dál víc barelů a tržní podmínky jsou nejtěsnější za poslední rok či více. A i když miliardy lidí po celém světě dál trpí kvůli lockdownům a omezené mobilitě, poptávka v Asii, a zejména v Číně, se drží vysoko.

Bitcoin poráží ostatní kryptoměny

Za poslední týden stoupla cena bitcoinu o víc než 10 %, zatímco výnosy většiny ostatních významnějších kryptoměn byly téměř neznatelné, pokud ne přímo záporné. Za zotavením bitcoinu stojí hned několik pozitivních zpráv. V Salvadoru už se stal bitcoin například zákonným platidlem (ačkoli tamní ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že země zatím není připravena na to, aby se mzdy vyplácely v bitcoinech). Také Tesla oznámila, že znovu umožní bitcoinové transakce, když se potvrdí, že více než 50 % energií spotřebovaných na těžbu bitcoinů pochází z čistých zdrojů. A došlo i k prvnímu významnému upgradu bitcoinu za poslední čtyři roky.

Regulace – omezení, nebo příležitost?

REKLAMA

V posledních týdnech se v celém světě ozývá volání po regulaci kryptoměn. Minulý týden senátorka Spojených států Elizabeth Warren vyzvala americké politiky, aby začali řešit problematiku rostoucího využití kryptoměn. V Nizozemsku navrhl vysoký funkcionář bitcoin zcela zakázat, ale holandský ministr financí namítl, že dohled bude účinnější než zákazy. Jen je prý třeba nastavit odpovídající pravidla, a zmírnit tak rizika související např. s praním špinavých peněz. Také šéf italského úřadu pro burzovní dohled vyjádřil obavy ohledně nedostatečných standardů upravujících rostoucí trh s kryptoměnami a JAR již připravuje základy strukturované regulace kryptoměn. Je ale regulace kryptoměn opravdu tak špatná? Zac Prince, CEO společnosti BlockFi , ji vnímá jako pozitivní věc, protože „díky jasným pravidlům mohou firmy, jako je BlockFi, dál inovovat a spotřebitelé a investoři se tohoto sektoru nemusí zbytečně obávat.“

První upgrade bitcoinu za čtyři roky

O víkendu odsouhlasila většina těžařů bitcoinu první upgrade bitcoinové sítě za poslední čtyři roky, tzv. Taproot, a vyslali tak signál, že jsou na jeho zavedení připraveni. Samotné zavedení se však očekává až v listopadu, protože těžaři i jednotlivé uzly potřebují čas na aktualizaci softwaru. Upgrade má zlepšit nejen ochranu dat, ale i rozšiřitelnost a bezpečnost sítě využívané k realizaci bitcoinových transakcí. Navíc otevírá bitcoinu dveře do světa smart kontraktů, které jsou dnes tak populární na blockchainové platformě Ethereum.

Autor: Anders Nysteen, hlavní kvantitativní analytik Saxo Bank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude „zelenější“ kryptoměna přístupnější?

Kryptoměny jsou často kritizovány pro svou „těžbu“ jako neekologické. Ethereum však po největší úpravě v jeho historii začalo fungovat na jiném systému, který energetickou náročnost snižuje. Může tak přinést další možnosti i přilákat nové investory.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

26. 09. 2022

Kryptoměnová zima

Jak investovat v dlouhé kryptoměnové zimě, která nás čeká?

Před čtvrt rokem v červnu, když začala cena bitcoinu klesat, jsem to možná zaslechla poprvé. Že se blíží kryptoměnová zima. Bylo to napsáno opatrně a spíš jen tak mimochodem. Teď už se kryptoměnová zima skloňuje v mnoha pádech. Bitcoin je na méně než polovině hodnoty, co měl […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

14. 09. 2022

pokles ceny bitcoinu

Jak dlouho bude bitcoin ještě hledat své dno?

Na začátku letošního roku stál bitcoin 47 700 USD. Na začátku července pak byla cena něco málo přes 19 000 USD. To je pokles na méně než polovinu hodnoty na začátku roku. Právě teď pak bitcoin stojí méně, než stál před rokem v létě. Jak dlouho bude […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.