Středa 29. září. Svátek má Michal.

Zpracovatelé na výsluní…

Makro 02.12.2013 | 17:54 0 Komentářů

Zpracovatelský průmysl v listopadu šlápl na plyn, když index nákupních manažerů vzrostl z předchozích 54,5 bodu na 55,4 bodu. Hlavním důvodem je vyšší přísun zakázek ze zahraničí. Stát hospodařil od začátku roku s deficitem necelých 80 mld. Kč (komentář GE  Money).

Příběh z několika posledních měsíců se opakuje i v listopadu, kdy se podmínky ve zpracovatelském průmyslu zase o kousek zlepšily. Podobný vývoj jsme viděli taktéž v posledním konjukturálním průzkumu a pozadu nezůstávají ani standardní průmyslová data. Poptávka by se jak podle nich, tak podle nákupčích měla zlepšovat a palivo do českého ekonomického motoru by tedy nemělo chybět ani v následujících měsících. Vyšší počet zakázek se samozřejmě projevuje ve zvýšené produkční aktivitě, jejíž tempo jim ale nestačí. Rozpracovanost zakázek proto roste a s ní i potřeba nových zaměstnanců. Ceny vstupů se kvůli slabší koruně skokově zvýšily, což nezůstalo bez odezvy v cenách finálních produktů. 

Nicméně předběžné údaje o hrubém domácím produktu jasně upozorňují na to, že celá ekonomika není pouze o zpracovatelích. Ačkoliv spotřebitelská poptávka již neklesá, investice domácností, vlády i firem se snižují. Trn v patě české ekonomiky tak zůstává, přestože zpracovatelům se daří čím dál lépe.

Stát hospodařil v listopadu se schodkem 31,7 mld. Kč, což je oproti loňsku zhoršení o více než 5 mld. Důvodem je především horší čerpání prostředků z rozpočtu EU a nárůst výdajů z titulu záloh na regionální a soukromému školství, které byly v loňském roce převedeny již v říjnu.

Ke konci roku se státu nedaří držet rozpočet na uzdě a výrazné meziroční zlepšení se během dvou měsíců vypařilo. Od začátku roku stát hospodařil zatím s mankem 79,4 mld. Kč, čili o zhruba 1,5 mld. horším výsledkem než vloni. Horšímu hospodaření brání pouze vyšší inkaso DPH (to je v tuto chvíli nad plánem) a lepší výběr daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti. Pomoc z rozpočtu EU, ze které rozpočet těžil v minulých měsících, se taktéž rozplynula a plnění začalo být horší než ve stejném období minulého roku. Celkově příjmy dosáhly mety 965,5 mld. Kč.

Na výdajové straně se nic nezměnilo. Tristní využívání peněz na investice a ve výsledku horší čerpání kapitálových výdajů, vyšší výdaje na podporu v nezaměstnanosti a meziročně nižší důchody. Sečteno a podtrženo celkové výdaje činily ke konci listopadu o 5,6 mld. Kč více než v minulém roce.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.