Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Změna měnové politiky ČNB se nečeká

Makro 22.09.2014 | 15:06 0 Komentářů

Výhled pro tento týden byl limitovaný jednáním americké, švýcarské a norské centrální banky projednávající svojí měnovou politiku. Hlavní pozornost byla soustředěna na skotské referendum, tykající se osamostatnění Skotska od Velké Británie, spolu se zasedáním Bank of England.

Volatilita se na trzích rapidně zvýšila díky nejistotě tykající se dopadu výsledku těchto jednání. Na konci týdne se dolar pohnul na 6ti leté maximum vůči japonskému jenu. Britská libra silně profitovala díky blížícímu se referendu s předběžnými výsledky naznačujícími setrvání Skotska v Unii. Centrální banky při svých jednáních nezklamaly. Fed oznámil předběžnou dobu mezi ukončením svého programu kvantitativního uvolňování a prvním zvyšováním úrokových sazeb. Míru uklidnění na trzích přinesla čínská centrální banka. Ta oznámila, že vkládá 81bil. dolarů do ekonomiky prostřednictvím státních bank. To pomohlo vylepšit výhled pro celkový globální růst ekonomiky.

Česká koruna si vedla o něco lépe, než další středoevropské měny. I když se stále nachází na více než 4letém minimu vůči americkému dolaru, vůči euru se pomalu přibližuje 2 měsíčnímu maximu. Absence ekonomických dat nestála v cestě pokroku na trzích a s uklidněním situace mezi Ruskem a Ukrajinou došlo ke snížení geopolitické krize.

Hlavní události tohoto týdne

Koruna nemusí mít takové štěstí jako tomu bylo minulý týden a čeští importéři by měli brát v patrnost to, jakou škodu může způsobit jednání ČNB na svém dalším zasedání ve čtvrtek. Nečeká se, že by ČNB změnila svou měnovou politiku, ale stejně jako švýcarská národní banka minulý týden, potvrdí zachování svého postoje k české koruně a snahu udržet ji pod prodejním tlakem. Minulý týden ukázaly data cen výrobců roční inflaci na 0%, což bylo lepší než kdyby byl údaj v negativním pásmu.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.