CZK/€ 24.995 -0,12%

CZK/$ 23.189 -0,41%

CZK/£ 29.176 -0,21%

CZK/CHF 25.620 -0,19%

26. 05. 2022

0 komentářů

Zlato má jen skvělý marketing. Proč byste do něj ani dnes neměli investovat?

 

Díky slavné historii, krásným příběhům, barvě a lesku nebo jen faktu, že jím ověšujeme olympijské vítěze a mistry světa, se zlato stalo symbolem bohatství a úspěchu. Ale jeho éra už dávno pominula a dnes je spíš skvělým marketingovým projektem než dobrou investicí. Proč?

Loading



 

Protože veškeré prodejní argumenty o „uchovateli hodnoty“, vysoké likviditě, větších výnosech než na ostatních aktivech nebo o blížící se hyperinflaci, před kterou nás zlato nejlépe ochrání, jsou stokrát vyvrácenými mýty.

A protože to říká patrně nejlepší investor v dějinách Warren Buffet, jenž ve zlatě „nevidí“ výnos, vnitřní hodnotu ani jistotu.

Z dlouhodobého hlediska se sice zlatu pravidelně daří porážet inflaci. Vezmeme-li jeho průměrný výnos za posledních 105 let, dostaneme se na 4,36 % ročně, což není úplně špatné. Ale!

26 let v minusu

Třeba od roku 1980 do roku 2006 zlato nevyneslo vůbec nic. Jeho cena dokonce dlouhodobě klesala. A kolem roku 2000 zase korelovala s vývojem trhu v důsledku dot.com bubliny, když spadla skoro o třetinu.

Přitom právě v těchto obdobích by zlato dle učebnic mělo investora „podržet“.

REKLAMA

Až po roce 2004 začalo zlato rychle růst, a právě od toho se odvíjí i jeho slušný průměrný roční výnos. Jen během šesti let od roku 2005 do roku 2011 totiž zlato narostlo na pětinásobek. Ale pak přišly i roky, kdy končilo třeba ve třicetiprocentní ztrátě.

To značí minimálně dvě věci: Zaprvé, zlato rozhodně není vhodné na krátkodobý investiční horizont. A zadruhé, v tomto století už se na něj v podstatě nedá spolehnout, neb se začalo chovat jako akcie.

Takhle přece graf „uchovatele hodnoty“ nevypadá.

Podobně jako akciové trhy se i cena zlata stala postupem času nesmírně citlivou na geopolitickou situaci, což ostatně vidíme i v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině.

REKLAMA

Jenže v současném světě – minimálně od roku 2010 – se vlastně někde válčí pořád, a graf ceny zlata tomu odpovídá. Takže, kde je ta jistota?

Cenu zlata nejvíc ovlivňují především centrální banky jednotlivých států a předvídat jejich rozhodnutí je, jak víme, nemožné.

Sankce, které teď západní svět uvalil na Rusko, navíc nastiňují ještě jednu komplikaci, která zlato může potkat: Když západ zmrazil ruské centrální bance devizové rezervy ve „svých“ měnách (dolary, libry, eura), mohlo se Rusko spolehnout už jen na zlato (a možná čínské juany).

Dá se tedy očekávat, že státy (a nejen ty se špatnými úmysly, ale ty o to víc) budou chtít posílit své zlaté rezervy, aby se na okolním světě staly méně závislými, a krátkodobě tak jeho cenu možná vyženou výš, ale až s ním budou chtít zaplatit „svou“ invazi, cena zase půjde dolů.

Znovu jde o něco, co nahrává spekulantům, ale rozhodně ne dlouhodobým investorům, kteří se v posledních letech přesouvají od zlata k jiným aktivům.

Konfiskace a zatajené poplatky

A to stále mluvíme jen o volatilitě. I investor do zlata ale může přijít úplně o všechno. A zdaleka nejen v autoritářských režimech.

Třeba během hospodářské krize v roce 1933 museli všichni občané Spojených státu amerických z nařízení prezidenta Roosevelta odevzdat veškeré zlato, aby se stát postavil na nohy.

Cihly, prsteny, šperky… zkrátka všechno, na co ještě tehdy byla navázána hodnota dolaru. Kdo neuposlechl, zaplatil šílenou pokutu a skončil ve vězení.

I za normálních okolností ale na investora do zlata čekají různá příkoří. Už jen fakt, že investice do zlata není regulovaným finančním produktem a doslova ho může prodávat kdokoli a jakkoli, popouští uzdu kreativitě při vyčíslování poplatků.

Náklady investice do zlata totiž mají mnoho podob, od vstupního poplatku přes vyšší prodejní ceny vůči burzovním cenám, nižší výkupní ceny až po poplatky za dopravu, úschovu nebo uskladnění.

A protože prodejci brzy přišli na to, jak dobře lidé slyší na slovní spojení „bez poplatků“, prostě všechny poplatky „zrušili“. Ale navýšili o ně kupní cenu. A mnohdy ještě o víc (poplatky tvoří až 20 % ceny zlata).

Díky tomu, že cena zlata se v Česku při maloobchodním prodeji udává v korunách za gram, zatímco na světových burzách v amerických dolarech za troyskou unci, málokdo si přepočítá, jak nevýhodně vlastně nakoupil, a pak se diví, že od něj cihličku za tu cenu nechce nikdo koupit.

Maximálně 10 % majetku

Navíc platí, že čím méně zlata kupujete, tím vyšší jsou poměrně poplatky. Takže znovu nic pro drobné investory.

Máte-li několikamilionové portfolio (udává se alespoň 15 milionů korun) složené z nemovitostí, akcií, ETF a dluhopisů, asi není od věci přidat do něj jednu dvě zlaté cihly pro trochu diverzifikace, ale pro drobné investory bývá zlato nakonec skoro vždycky zklamáním. Nejste-li atlet s olympijskými ambicemi.

Odborníci proto radí, že zlato by nemělo tvořit více než 10 % vašeho majetku. Jen tak vám žádné větší škody v portfoliu nenadělá.

Autor: Tým Dluhopisy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *