Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Zlato, americké dluhopisy a americký akciový index S&P 500 tento týden vynikaly

Investice 30.05.2014 | 15:05 0 Komentářů

Ačkoliv byl poslední květnový týden poměrně chudý na makroekonomická data, některá finanční aktiva předvedla solidní cenové výkony. Zlato se v průběhu třech dní propadlo z hodnoty 1290 dolarů za trójskou unci na cenu 1255 USD, čímž ztratilo přes 3 procenta ze své hodnoty. Naopak poptávka výrazně vzrostla po amerických státních dluhopisech. Výnosy desetiletých bondů se ztenčily z 2,523 na 2,44 procenta, což je nejnižší hodnota od června 2013. V pozitivním světle se předvedl nejširší americký akciový index S&P 500, který tento týden uzavřel na nových historických maximech.

Zlato tento týden sestoupilo na 4měsíční minima. Poptávka po žlutém kovu slábne kvůli zlepšujícímu se výkonu globální ekonomiky a slábnoucí inflaci v eurozóně a USA. Nicméně ani špatná data HDP z USA za 1. kvartál 2014, která odhalila 1 procentní propad hospodářské výkonnosti největší ekonomiky světa, investory nepřesvědčila k nákupu tohoto bezpečného přístavu a poptávka po něm slábne. I když lidé na Ukrajině stále umírají, důležité je, že prezidentské volby se i navzdory protestům konaly a vzešel z nich vítěz, kterého akceptuje jak Rusko, tak i Evropská unie. 

Americký akciový index S&P500 si tento týden sáhnul na nová historická maxima, a to i navzdory tomu, že americká ekonomika vykázala negativní hospodářský růst prvně za 3 roky. Nicméně na poklesu HDP se nejvíce podílelo snížení zásob z 87,4 miliard dolarů na 49,0 miliard, což celkovému HDP vzalo 1,62 procent. Rychlejší růst importu v porovnání s exportem odkrojil HDP dalších 0,95 procent. Naopak zlepšení se dočkaly spotřebitelské výdaje, které jsou hlavní složkou HDP. Ty v prvních třech měsících mezikvartálně posílily o 3,1 procenta. Pokles zásob se omlouvá špatným zimním počasím. Zásadní je domácí spotřeba, která je pro americkou ekonomiku klíčová, a ta prokázala solidní čísla. Podle všeho finanční trhy berou tuto informaci spíše za historickou a svoji pozornost více zaměřují na aktuální výkon HDP v tomto kvartálu a makroekonomické ukazatele s tím související. 

Výnosy z amerických státních 10letých dluhopisů klesly na 11měsíční minima, když dosáhly na 2,441 procenta. Nižší výnosy souvisí s rostoucí poptávkou právě po těchto finančních aktivech. Výnosy z amerických dluhopisů mohou být částečně tahány dolů padajícími výnosy evropských bondů, které sestupují kvůli očekávanému snížení úrokových sazeb ECB příští týden, čímž dělají americké dluhopisy ve srovnání s těmi evropskými levnějšími. Světlým bodem je, že nižší výnosy z amerických státních dluhopisů by mohly táhnout směrem dolů i úroky z hypoték, což by mohlo pomoci americkému trhy s nemovitostmi, který se po dlouhé zimě stále nedokáže rozhýbat na plné obrátky.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů společnosti BOSSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.