CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

26. 05. 2014

5 komentářů

Eurovolby přináší znepokojení, volby na Ukrajině spíše zklidnění

 


 

V obecné rovině pravděpodobně stále nespokojenost řady evropských občanů s managementem euro-krize. Antievropské strany nejvíce zabodovaly a zvítězily ve Francii, Británii, Řecku a v Dánsku. Existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že budou poprvé (pravděpodobně v čele s francouzskou Národní frontou) schopné sestavit vlastní poslanecký klub, což by výrazně zesílilo jejich hlas. Strany hlavního proudu – lidovci a socialisté – budou pravděpodobně nuceni více spolupracovat a v řadě otázek táhnout za jeden provaz. Slovo antievropských stran bude mít největší váhu v takových otázkách, kde mezi tradičními stranami existují největší rozpory. Může se jednat například o připravovanou transatlantickou obchodní dohodu s USA. Bezprostřední dopad euro-voleb ale zůstane minimální. Eurodolar i evropské dluhopisové trhy vyčkávají na červnové zasedání ECB. Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy zase vice zajímají v tuto chvíli zprávy z Ukrajiny.  

Na Ukrajině poněkud překvapivě vyhrál již v prvním kole prezidentských voleb pro-evropsky orientovaný čokoládový magnát Petro Poroshenko. I když v řadě volebních okrsků separatisté znemožnili voličům účast, důležité je, že v tuto chvíli proti výsledku voleb neprotestuje Rusko. Prezident Vladimir Putin již v pátek slíbil, že bude respektovat jakéhokoliv vítěze ukrajinských voleb. To by mohly rozvíjející se trhy ocenit pozitivně a celkově tak může být klima příznivé i vůči střední Evropě. Největší šance na další zisky má teoreticky polský zlotý. V Maďarsku i v Česku mohou pokusům měn o zisky bránit svojí politikou domácí centrální banky.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Miloslav Šimek

    27 května, 2014

    Je to k smíchu… lidi vyjádří svůj názor u voleb. Když je „v pořádku“ je zařazen do tábora „pro-evropského proudu“ či „lidovců! či „socialistů“. Když někdo poukáže na nesmyslnosti, lajdáctví, plýtvání apod. a nechce se toho již dále zúčastňovat třeba i s výhledem, že bude doplácet na ostatní – je označen jako „populista“, „antievropský směr“… Jako kdyby někdo měl patent nebo křišťálovou kouli a věděl, že jediný správný směr je Velká Evropa = velká byrokracie = velká nesvoboda = velký bor..l

    Odpovědět

  • Radek

    27 května, 2014

    Jak si to představujete vy? Evropa bez Evropské unie podle mého soudu znamená:

    • opětovné zavedení hraničních přechodů
    • postupné zavádění obchodních bariér
    • ještě menší vyjednávací schopnost v případě konfliktů (např. s Ruskem, ale nejen s ním)

    To, co Evropská unie stojí (i v podobě byrokracie a plýtvání), podle mého názoru za jednotnou Evropu stojí.

    Odpovědět

  • Radek

    27 května, 2014

    Nějak mi to smazalo odrážky… druhý pokus:

    Jak si to představujete vy? Evropa bez Evropské unie podle mého soudu znamená
    opětovné zavedení hraničních přechodů
    postupné zavádění obchodních bariér
    ještě menší vyjednávací schopnost v případě konfliktů (např. s Ruskem, ale nejen s ním)

    To, co Evropská unie stojí (i v podobě byrokracie a plýtvání), podle mého názoru za jednotnou Evropu stojí.

    Odpovědět

  • Radek

    27 května, 2014

    Tak do třetice a jinak:

    Jak si to představujete vy? Evropa bez Evropské unie podle mého soudu znamená: opětovné zavedení hraničních přechodů, postupné zavádění obchodních bariér, ještě menší vyjednávací schopnost v případě konfliktů (např. s Ruskem, ale nejen s ním)

    To, co Evropská unie stojí (i v podobě byrokracie a plýtvání), podle mého názoru za jednotnou Evropu stojí.

    Odpovědět

  • Miloslav Šimek

    28 května, 2014

    Ano, je to Váš úsudek. Proti tomu budou stát korporace, které si už zvykly na volný pohyb zboží. Na tom se nic měnit nemusí, to by se jistě ponechalo. Pokud zmiňujete vyjednávací schopnosti (já bych tedy použil spíše slovo „tlak“) – to se právě ukazuje. Vše je korporátně ekonomicky propojené a EU jde cestou si moc neublížit, ale zároveň něco udělat. A tak obstaví nějaké ty účty prominentů. Opravdu si myslíte, že toto je tlak? To je vyjednávací schopnost na … Nemusí to být vůbec o velikosti, ale o postoji!

    Odpovědět