Sobota 20. července. Svátek má Ilja.

Zemím eurozóny se daří nejvíce za posledních 10 let

Investice 31.01.2018 | 10:14 0 Komentářů

Hrubý domácí produkt (HDP) zemí eurozóny se loni zvýšil o 2,5 procenta. Ekonomika zemí využívající euro, tak zaznamenala nejprudší růst za deset let. Vyplývá to z odhadu Eurostatu.

Eurozóna v roce 2017 překonala v hospodářské expanzi Spojené státy americké. Jejich ekonomika vzrostla „jen“ o 2,3 procenta. Tyto pozitivní zprávy jsou podle agentury AP jasným důkazem, že se eurozóna dostala z táhnoucí se dluhové krize, která vyvolala obavy ohledně jednotné evropské měny.

Růst v loňském roce byl nejrychlejší od roku 2007, kdy se HDP eurozóny zvýšil o tři procenta.

V posledním čtvrtletí roku 2017 bylo meziroční tempo hospodářského růstu v eurozóně v souladu s očekáváním nepatrně zpomalilo na 2,7 procenta z 2,8 procenta ve třetím kvartálu.

Vypadá to, že ekonomika eurozóny nadále pracuje na plný výkon. Investice se sice ještě plně nezotavily z krize, během roku však významně přispívaly k hospodářskému růstu,“ uvedl analytik Bert Colijn ze společnosti ING. „Velkou otázkou pro letošní rok však je, zda silnější euro nezvrátí příznivý vliv zlepšující se vnější poptávky,“ dodal.

V celé Evropské unii se loni HDP zvýšil rovněž o 2,5 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst v EU zpomalil na 2,6 procenta z 2,8 procenta ve třetím kvartálu.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.