Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Zdražování u výrobců pokračuje

Vývoj ekonomiky 17.05.2021 | 09:47 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců v ČR v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,8 %, což bylo dvakrát rychleji, než se čekalo. Meziroční tempo zdražování tak zrychlilo na 4,6 % z předchozího 3,3 %.

Za polovinou nárůstu cen stálo odvětví chemických látek a výrobků. Což má souvislost s předchozím zdražení ropy. Dále citelně vzrostly ceny v odvětví výroby plastových, pryžových a nekovových minerálních výrobků. Zdražovalo se i v potravinářství nicméně zde jsou ceny v meziročním poklesu o téměř 2 %.

V dubnu se rychle zvýšily ceny zemědělských výrobců o 1,5 %, jejich meziroční tempo se tak zvýšilo na stále nízkých 1,3 %. V případě ostatních výrobců byl cenový vývoj v dubnu velmi umírněný. Ve službách ceny meziměsíčně stagnovaly a v případě stavebních prací činilo meziměsíční zdražení 0,2 %.

Pro letošek počítáme s růstem cen průmyslových výrobců o 3,3 %, nicméně poslední data ukazují na rychlejší růst. I vývoj cen výrobců indikuje spíše šanci na dřívější růst úrokových sazeb ČNB. Převažuje očekávání, že centrální banka zvýší úrokové sazby již na červnovém zasedání a dnes zveřejněná data tomuto nahrávají. Klíčový bude především další vývoj rizik stran epidemie.

MICHAL BROŽKA
Senior Economist
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.