CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

17. 05. 2021

0 komentářů

Zdražování u výrobců pokračuje

 

Ceny průmyslových výrobců v ČR v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,8 %, což bylo dvakrát rychleji, než se čekalo. Meziroční tempo zdražování tak zrychlilo na 4,6 % z předchozího 3,3 %. 

Za polovinou nárůstu cen stálo odvětví chemických látek a výrobků. Což má souvislost s předchozím zdražení ropy. Dále citelně vzrostly ceny v odvětví výroby plastových, pryžových a nekovových minerálních výrobků. Zdražovalo se i v potravinářství nicméně zde jsou ceny v meziročním poklesu o téměř 2 %.

V dubnu se rychle zvýšily ceny zemědělských výrobců o 1,5 %, jejich meziroční tempo se tak zvýšilo na stále nízkých 1,3 %. V případě ostatních výrobců byl cenový vývoj v dubnu velmi umírněný. Ve službách ceny meziměsíčně stagnovaly a v případě stavebních prací činilo meziměsíční zdražení 0,2 %.

Pro letošek počítáme s růstem cen průmyslových výrobců o 3,3 %, nicméně poslední data ukazují na rychlejší růst. I vývoj cen výrobců indikuje spíše šanci na dřívější růst úrokových sazeb ČNB. Převažuje očekávání, že centrální banka zvýší úrokové sazby již na červnovém zasedání a dnes zveřejněná data tomuto nahrávají. Klíčový bude především další vývoj rizik stran epidemie.

MICHAL BROŽKA
Senior Economist
Investment Banking

REKLAMA

Komerční banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Dobré zprávy z ekonomiky… prozatím

Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika i ve druhém čtvrtletí mírně vzrostla. Nenaplnila se chmurná očekávání finančních trhů ani centrální banky, která už počítala s recesí. Růst HDP dosáhl oproti prvnímu čtvrtletí 0,2 %, což je sice 4x pomalejší tempo než na začátku roku, třetinové ve […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.