Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Zasedání Fedu ve stínu konkurzu na jeho šéfa

Banky 01.11.2017 | 11:53 0 Komentářů

Americká centrální banka se v následujících hodinách má stát středem finančního vesmíru, ale nemusí to být dnešní zasedání Fedu, které zvedne obchodníky ze židlí. Americký prezident Trump totiž ve stylu svých televizních reality show pořádá konkurz na příštího šéfa Fedu a jméno kandidáta hodlá oznámit zítra. Trumpova volba přitom nemusí nutně znamenat zachování statu quo ve vedení nejvlivnější centrální banky světa a proto je trhy očekávána více než výstupy z dnešního jednání FOMC.

Řekněme si, že výběr nové hlavy Fedu se zřejmě zúžil na tři hlavní favority, přičemž na tomto místě je třeba dodat, že Trump fakticky do washingtonského vedení centrální banky vybírá aktuálně dva lidi, neboť na svůj post viceprezidenta Rady guvernérů Fedu rezignoval Stanley Fischer. Ať tak či tak, třemi hlavními favority na místo jedna a dvě uvnitř Fedu jsou současný viceprezident Jerome Powell, nynější šéfka Fedu Yellenová a profesor stanfordské univerzity John Taylor. Těžko říct, kterou dvojici Trump nakonec zvolí, ale pokud je něco pravdy na tom, že prezidentovým favoritem na šéfa Fedu je ne-ekonom konsensuální praktik Powell,tak by z vedení vypadla Yellenová, která by dowgrade z pozice č. 1 na pozici č. 2 neakceptovala. Možná kombinace Powella jako kandidáta na šéfa americké centrální banky a Taylora na pozici jeho pravé ruky by pak zřejmě velké drama na trhy nepřinesla, byť v součtu by byla lehce jestřábí volbou. John Taylor se zapsal do makroekonomických učebnic konstrukcí formule, podle které centrální banky ať již vědomě či nevědomě řídí svoji úrokovou politiku. Pokud by se pak Taylor jakožto nový člen vedení Fedu (FOMC) oháněl svým pravidlem, tak by musel prosazovat daleko vyšší oficiální sazby. Po dosazení aktuálních makrodat do originálního taylorova pravidla vychází úroková sazba Fedu na 3,8 %. Tedy o nějakých 265 bazických bodů výše, než je nyní…

Tolik o nelehké personální situaci uvnitř vedení Fedu. A jaký dnes vlastně pustí americká centrální banka komentář do světa po svém měnově-politickém zasedání? Čekejme lehce jestřábí signál, jež vyzdvihne vybalancovaná makroekonomická rizika. Komentář by měl trhy utvrdit v tom, že prosincové zvýšení úroků o dalších 25 bazických bodů se blíží.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.