Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Pasivně agresivní FED

Banky 20.06.2017 | 17:13 0 Komentářů

Na poslední zasedání FEDu trhy příliš nereagovaly, což může budit dojem, že se vlastně nic nestalo. Přitom opak je pravdou: červnové zasedání bylo začátkem definitivního konce pokrizové éry. Navíc nám FED sdělil, že už v rozhodování nebude klást tolik důrazu na data. Obě změny jsou významné.

FED dlouho opakoval, že se v rozhodování řídí příchozími daty. Na svém červnovém zasedání však bez uzardění podruhé v letošním roce zvýšil sazby, a to přesto, že jádrová inflace v posledních měsících klesla nejníže (1,5 %) od prosince 2015, data z reálné ekonomiky (růst v 1Q17, nedávné maloobchodní tržby apod.) byla zklamáním, a že nejníže od prezidentských voleb klesla (tržní) inflační očekávání. Jedinými pozitivními daty v poslední době tak byla data z trhu práce, a to FEDu evidentně stačilo. Tedy společně se snahou ochránit svou kredibilitu nahlodanou tím, že v posledních letech prognózoval růst sazeb, ze kterého pak moc nebylo.

Ještě důležitějším než zmírnění váhy aktuálních dat v rozhodování bylo ohlášení detailů plánu normalizace rozvahy. Rozvaha FEDu totiž díky pokrizovým opatřením a několika kolům kvantitativního uvolňování nabobtnala až na současných 4500 mld. USD a FED se rozhodl, že je čas s tím něco dělat. Přístup, který zvolil, je něco mezi pasivitou a agresivitou: pasivní je to, že FED nezačne dluhopisy ze svého portfolia přímo prodávat, ale pouze přestane prostředky reinvestovat. Agresivní je jak časování (proč teď?), tak rozsah – u vládních dluhopisů se FED chce relativně rychle dostat na tempo poklesu bilance o 30 mld. USD / měsíčně, u MBS pak na 20 mld. Kdy ke spuštění tohoto plánu dojde, je zatím nejisté, vzhledem k detailnosti však zřejmě brzy.

Ačkoliv to nejsou malé změny, trhy si jich skoro nevšímají a po krátké době se tak zase otevírá mezera mezi agresivními očekáváními FEDu a očekáváními trhu. Vzhledem k posledním deseti letům bych si však znovu tipnul, že i tentokrát bude blíž realitě trh. Ten dluhopisový, kde jsou dlouhé výnosy na sedmiměsíčním minimu, si o potřebnosti agresivní pasivity myslí své.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.