Pondělí 24. ledna. Svátek má Milena.

Zaplatí zaměstnanci na daních více než živnostníci?

Makro 25.04.2014 | 14:56 0 Komentářů

Zaměstnanci si stále myslí, že odvádějí větší daně než živnostníci. Při výpočtu však nesmíme zapomenout na vyšší odvody pojistného živnostníků, nebo například na změnu zákona platnou již dva roky, podle které si osoby samostatně výdělečně činné neodečítají slevu na děti a manželku bez příjmu. 

Má-li tedy zaměstnanec a živnostník dvě děti, manželku bez příjmu a navíc hypotéku, s příjmem 25 tisíc korun měsíčně na tom bude lépe zaměstnanec. Měsíční příjem 100 tisíc korun se zase více vyplatí živnostníkům. Pokud by byl živnostník bezdětný a bez manželky, zaplatil by v každém případě na daních méně než zaměstnanec. Nesmíme však také zapomínat na nižší důchod živnostníků vzhledem k nízkému daňovému základu. Zohlednit musíme také placení mobilního telefonu, auta či obědů, které živnostník platí ze svých příjmů a které jsou dnes většině zaměstnanců placené zaměstnavatelem.

„Pokud by zákonodárce chtěl uvažovat o sblížení odvodových povinností u OSVČ a zaměstnance, pak by spíše měl uvažovat o snížení vysokých odvodů u zaměstnanců než o zvýšení povinností u OSVČ. Vedlejší náklady práce máme v Česku totiž jedny z nejvyšších v Evropě,“ uvádí daňový poradce Martin Felenda ze společnosti Schaffer & Partner.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.