Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Zahraniční obchod: dynamika importů stále převažuje nad exporty

Investice 07.08.2018 | 10:26 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu a jeho předběžných údajů skončila v červnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 15,8 mld. Kč. Přebytek je však meziročně o 3,5 mld. korun nižší.

Zahraniční obchod tak pokračuje v trendu, že dynamika importů převažuje nad exporty. V červnu vývozy meziročně vzrostly o 0,8 %, zatímco dovozy byly vyšší o 2 %.

Vše nasvědčuje tomu, že to bude právě obchod se zahraničím, který srazí letošní dynamiku HDP dolů. Důvodem rozhodně není to, že by domácí výrobci měli nouzi o zahraniční objednávky, právě naopak. Včerejší statistika průmyslu ukázala na solidní růst poptávky zvenčí. Bilanci tak ovlivňuje především růst dovozů z důvodu vyšších investic. Pro letošní rok očekáváme zhoršenou bilanci zahraničního obchodu o 20 mld. Kč,“ uvedla Monika Junicke analytička Komerční banky.

Podle ČSÚ měl nepříznivý vliv na celkovou bilanci hlavně horší výsledek obchodu s ostatními dopravními prostředky o 2,6 mld. Kč, větší deficit bilance s rafinovanými ropnými produkty o 2,3 mld. Kč a pokles kladného salda obchodu s motorovými vozidly o 1,7 mld. Kč.

V teritoriálním členění se v červnu snížil přebytek obchodu se zeměmi EU28, a to o 4,1 mld. na 56,7 mld. korun. Toto snížení z velké části připadá zmíněnému nižšímu přebytku s automobily. Zatímco bilance s evropskými zeměmi zůstává veskrze pozitivní, tak se zeměmi mimo EU28 má ČR negativní bilanci, v červnu konkrétně 39,6 mld. korun,“ řekl Miroslav Novák, analytik AKCENTA a.s.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.