Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Zahraniční dluh České republiky byl na konci června 4,342 bilionu korun

Vývoj ekonomiky 20.09.2019 | 15:00 0 Komentářů

Podle předběžných výsledků vydaných Českou národní bankou zahraniční dluh České republiky v druhém kvartálu klesl o 23,8 miliardy korun na 4,342 bilionu korun. Jenomže meziročně je zhruba o 10,6 miliardy vyšší. Celkový zahraniční dluh ČR se rovná 79,1 procenta HDP.

Podíl na zadluženosti měly vládní úřady ke konci června kolem 18 procent. Česká národní banka se k nárůstu vládního dluhu vyjádřila tak, že se jedná o nárůst počtu a objemu zahraničních investorů, kteří drží dluhopisy.

Bankovní sektor má podíl na zahraničním dluhu z 41,1 procenta. Co se týče ostatních sektorů, tak jejich podíl čítá 40,6 procenta z celkového zahraničního zadlužení ČR. „U ostatních sektorů odrážel nárůst stavu zahraničního zadlužení zvýšené čerpání finančních úvěrů u podniků nespojených s přímou zahraniční investicí,“ uvedla Česká národní banka.

Co se týče struktury zahraničního dluhu podle instrumentů, tak nejrozšířenější formy dluhového financování vklady a dluhopisy. Ty dohromady zastávají kolem 54 procent zahraničního dluhu.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.