CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

20. 09. 2019

0 komentářů

O patáliích Fedu a ECB… a vyčkávání na ČNB

 


 

Výrazná volatilita na dolarovém peněžním trhu ukazuje, že ne vždy je implementace měnové politiky zcela hladká. Americký Fed třetí den v řadě pumpoval na trh hotovost a i dnes chystá další repo-operaci v celkovém objemu 75 miliard dolarů. I když se napětí zklidnilo, investoři zatím zcela s reakcí Fedu spokojení nejsou (většina by ocenila delší repo).

ECB naopak naráží u některých nových nástrojů na nezájem investorů. Nová vlna TLTRO (dlouhodobé repo-operace) přes velice atraktivní podmínky (dlouhá splatnost, nízká cena) přitáhla pouze velmi slabou poptávku v celkovém objemu lehce přes 3 miliardy eur (očekávání trhu se pohybovaly okolo 20 miliard eur). Pokud by se to mělo opakovat i v dalších kolech, přeloží si to trhy negativně – jako slabou poptávku finančního systému po novém financování a omezenou účinnost nových měnově-politických zbraní.

Další potíž může mít ECB podobně jako Fed s názorovou nejednotou centrálních bankéřů. Konsensus nad dohodnutým stimulačním balíkem z dílny Maria Draghiho zdá se nebyl tak široký, jak původně naznačil na tiskové konferenci právě Mario Draghi. Šéf nizozemské centrální banky Klaas Knot už se proti poklesu sazeb a novému QE ohradil. Navíc není vyloučené, že se v některých zemích opět pokusí QE napadnout jeho odpůrci legální cestou. Nová vlna QE totiž může být teoreticky nekonečná (časově neomezená). A právě dočasnost (konečnost) QE byla důležitým argumentem pro kladné stanovisko německého ústavního soudu.

To Česká národní banka naštěstí podobné problémy řešit nemusí a na zasedání příští týden se pravděpodobně valnou většinou rozhodne ponechat sazby beze změny. Domácí čísla totiž, jak správně poznamenal nedávno Tomáš Holub, po žádném měnovém stimulu zatím nevolají.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *