Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

O patáliích Fedu a ECB… a vyčkávání na ČNB

Vývoj ekonomiky 20.09.2019 | 11:00 0 Komentářů

Výrazná volatilita na dolarovém peněžním trhu ukazuje, že ne vždy je implementace měnové politiky zcela hladká. Americký Fed třetí den v řadě pumpoval na trh hotovost a i dnes chystá další repo-operaci v celkovém objemu 75 miliard dolarů. I když se napětí zklidnilo, investoři zatím zcela s reakcí Fedu spokojení nejsou (většina by ocenila delší repo).

ECB naopak naráží u některých nových nástrojů na nezájem investorů. Nová vlna TLTRO (dlouhodobé repo-operace) přes velice atraktivní podmínky (dlouhá splatnost, nízká cena) přitáhla pouze velmi slabou poptávku v celkovém objemu lehce přes 3 miliardy eur (očekávání trhu se pohybovaly okolo 20 miliard eur). Pokud by se to mělo opakovat i v dalších kolech, přeloží si to trhy negativně – jako slabou poptávku finančního systému po novém financování a omezenou účinnost nových měnově-politických zbraní.

Další potíž může mít ECB podobně jako Fed s názorovou nejednotou centrálních bankéřů. Konsensus nad dohodnutým stimulačním balíkem z dílny Maria Draghiho zdá se nebyl tak široký, jak původně naznačil na tiskové konferenci právě Mario Draghi. Šéf nizozemské centrální banky Klaas Knot už se proti poklesu sazeb a novému QE ohradil. Navíc není vyloučené, že se v některých zemích opět pokusí QE napadnout jeho odpůrci legální cestou. Nová vlna QE totiž může být teoreticky nekonečná (časově neomezená). A právě dočasnost (konečnost) QE byla důležitým argumentem pro kladné stanovisko německého ústavního soudu.

To Česká národní banka naštěstí podobné problémy řešit nemusí a na zasedání příští týden se pravděpodobně valnou většinou rozhodne ponechat sazby beze změny. Domácí čísla totiž, jak správně poznamenal nedávno Tomáš Holub, po žádném měnovém stimulu zatím nevolají.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.