CZK/€ 23.695 +0,21%

CZK/$ 22.117 +0,57%

CZK/£ 27.297 +0,21%

CZK/CHF 24.474 +0,45%

30. 11. 2021

0 komentářů

Z Turbomoštu je Cryptomošt. Autoři brněnského nápoje vydávají jeho NFT

 

Autoři populárního brněnského vánočního nápoje Turbomošt míří do světa kryptoměn. Už dnes zájemcům nabídnou první kusy vlastního virtuálního tokenu označovaného jako NFT. Cryptomošt, jak svůj projekt nazvali, je bleskovou reakcí na páteční uzavření vánočních trhů v celém Česku.

Loading 

Na vánoční trhy se připravili jako obvykle. Vyzdobili stánky na čtyřech brněnských náměstích, nakoupili hektolitry surovin, postavili 120členný tým brigádníků. Po vládním zákazu ale trhy místo celého adventu trvaly pouhý jeden den. Přípravy na rozjezd Turbomoštu přitom přišly na zhruba dva a půl milionu korun.

Ještě ve čtvrtek večer, doslova pár chvil po oznámení zpřísněných vládních opatření, dostali provozovatelé Turbomoštu nápad převést Turbomošt do blockchainu. „Ponořili jsme se do studia. Nejsme už nejmladší a nikdo z nás ani nikdy neobchodoval s Bitcoinem, takže co si budeme povídat, šlo to ztuha. Po nonstop víkendovém hackathonu v kanceláři jsme přišli na to, jak vše prakticky provést,“ popisuje trnitou cestu plnou slepých uliček spoluzakladatel Turbomoštu a gastronomické skupiny Lidi z Baru Honza Vlachynský.

Dneškem začala emise celkem 5.555 NFT obrázků Cryptomoštu zapsaných v blockchainu Solana. Jejich ražba bude postupná, dnes jich vzniká první stovka. Obrázky od brněnského grafika Adama Kloudy se vyznačují různou „vzácností“ – několik dříve vydaných bude mít cennější atributy než ty pozdější. Cena je ale jednotná. Činí 0,2 SOL (kryptoměna sítě Solana) nebo 1.000 korun za jeden obrázek.

 „Nákup kryptoměn nám pro nové uživatele této technologie přijde dost komplikovaný. Proto umožníme nákup tokenů skrze e-shop Lidí z Baru za běžné české koruny. Člověk si poté jednoduše zřídí svou kryptopeněženku a my mu do ní NFT převedeme,“ vysvětluje Honza Vlachynský.

REKLAMA

Lidi z Baru chtějí kolem Cryptomoštu vytvořit fungující komunitu. Token slouží jako vstupenka na „nejlepší párty v Brně“, která se uskuteční pravděpodobně v září příštího roku. Kromě toho poskytuje slevu 15 korun na jakýkoliv nápoj z portfolia Turbomoštu. Další výhody pro členy komunity Cryptomošt: Fanclub mají časem přibývat.

NFT neboli Non-fungible tokens jsou letošním trendem. Respektovaný Collins Dictionary je vyhlásil slovem roku. Podle deníku The Guardian je meziroční nárůst výskytu této zkratky jedenáct tisíc procent. Značný mediální ohlas měla březnová dražba digitální kolekce umělce Beepla, kdy se poslední příhoz zastavil na astronomických 69 milionech dolarů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investovat do NFT

Jak moc se vyplatí investovat do NFT?

NFT jsou nové hvězdy mezi kryptoměnami. Nejsou to kryptoměny, jsou to umělecká díla s potvrzením původu a historie. Nejsou to bezcenné online obrázky, ale unikátní kódy, které přisuzují to dané umělecké dílo jen vám. Každý ho může sice vidět, každý si ho může zkopírovat, ale vlastnictví je […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *