Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Vzdá se Sýrie svých chemických zbraní?

Makro 09.09.2013 | 18:40 0 Komentářů

Podle agentury RIA, kterou citoval web ZeroHedge, se situace v Sýrii zamotává. Američané dnes přišli s řešením, které by mohlo odvrátit vojenský útok, ani sami tomu ale nevěřili. Rusové se toho chytli a tvrdí, že se pokusí Sýrii přemluvit, aby USA vyšla vstříc. Sýrie s ruským návrhem souhlasí a svoji podporu návrhu dokonce vyjádřil i britský premiér David Cameron. Na řadě jsou USA.

Americký ministr zahraničních věcí John Kerry se v pondělí nechal slyšet, že pokud chce Sýrie odvrátit vojenský konflikt s USA, musí v průběhu týdne odevzdat všechny své chemické zbraně do rukou mezinárodní komunity. Sám ale tvrdil, že tento krok se prezident Sýrie Bašár Asad nechystá udělat.

Odpověď Ruska, které stojí jednoznačně na straně Sýrie, a obviňování o použití chemických zbraní syrskou vládou ze strany USA považují za nesmyslné, na sebe nenechala dlouho čekat. Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov přišel s vyhlášením, podle něhož se ruská strana pokusí přemluvit Sýrii k tomu, aby odevzdala chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu, pokud by to mělo znamenat zažehnání hrozby vojenské akce ze strany USA. Zároveň se vyjádřil, že chemické zbraně, které Sýrie vlastní, by mohly být zničeny a Sýrie by se dokonce mohla přidat ke smlouvě o zákazu chemických zbraní.  

Svou reakci pak přidal také ministr zahraničních věcí Sýrie Walid al-Moualem, který ruskou iniciativu přivítal. S tímto krokem pak vyjádřil souhlas také britský premiér David Cameron, který ale upozornil, že je potřeba dohlédnout na to, že nejde pouze o falešný krok k dalšímu odvádění pozornosti od hlavního problému.

Na řadě jsou USA.

Zdroj: ZeroHedge, RIA Novosti, CNBC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.