Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Vývoj ekonomiky nastartoval oživení na trhu práce, mzdy tentokrát bez výhrad rostou

Makro 05.09.2014 | 12:52 0 Komentářů

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda se ve druhém letošním čtvrtletí vyšplhala podle Českého statistického úřadu na rovných 25 500 Kč, což je meziroční nárůst o 2,3 %. Inflace ve stejném období vzrostla o pouhých 0,2 % a peněženky zaměstnanců si tak reálně polepšily o 2,1 %. Mzdový medián vzrostl meziročně o 2 % na 21 385 Kč.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se ekonomice dařilo, byť růst hrubého domácího produktu zaostal lehce za odhady. Povzbudivý vývoj byl výsledkem lepší domácí i zahraniční poptávky a optimistické nálady mezi domácnostmi i podnikateli. Investice a zájem o dražší zboží narostly.

Vyšší poptávka po produkci firem si postupně vyžádala potřebu nových zaměstnanců, prodlužování pracovních úvazků a větší objem odvedené práce přesčas. Trh práce se v podstatě od začátku roku vyznačoval solidním poklesem počtu nezaměstnaných a vyšší tvorbou nových pracovních míst. Výsledky výběrového šetření sice naznačily, že ve druhém čtvrtletí ubylo zaměstnanců na úkor OSVČ, přesto trh práce může slavit další úspěchy. Průměrná měsíční mzda poměrně slušně vzrostla, zvýšila se zaměstnanost (i pohledem podnikových statistik, které dokáží reflektovat nestandardní pracovní úvazky), a tedy i objem vyplacených mezd.

Rozdíly mezi odvětvími přetrvávají. Zatímco ve zpracovatelském průmyslu či obchodu se zvyšuje mzda i zaměstnanost, stavebnictví nebo odvětví dobývání nerostných surovin je na tom o poznání hůře. Konkrétně stavebnictví přišlo ve druhém čtvrtletí meziročně o dalších více než 10 tisíc zaměstnanců a ti, kteří v odvětví zůstali, si na mzdě polepšili v průměru o mírných 1,4 %.

Vyšší konkurence na trhu práce se tedy pozitivně odrazila na růstu mezd. Ani nůžky mezi zaměstnanci s nižšími a vyššími příjmy se nijak zvlášť nerozevřely. Za první pololetí průměrná mzda narostla o 2,8 % a za celý letošek předpokládáme její růst zhruba podobným tempem.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.