CZK/€ 23.665 -0,30%

CZK/$ 21.827 -0,93%

CZK/£ 26.907 -0,46%

CZK/CHF 23.787 -1,03%

05. 09. 2014

0 komentářů

Vývoj ekonomiky nastartoval oživení na trhu práce, mzdy tentokrát bez výhrad rostou

 


 

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se ekonomice dařilo, byť růst hrubého domácího produktu zaostal lehce za odhady. Povzbudivý vývoj byl výsledkem lepší domácí i zahraniční poptávky a optimistické nálady mezi domácnostmi i podnikateli. Investice a zájem o dražší zboží narostly.

Vyšší poptávka po produkci firem si postupně vyžádala potřebu nových zaměstnanců, prodlužování pracovních úvazků a větší objem odvedené práce přesčas. Trh práce se v podstatě od začátku roku vyznačoval solidním poklesem počtu nezaměstnaných a vyšší tvorbou nových pracovních míst. Výsledky výběrového šetření sice naznačily, že ve druhém čtvrtletí ubylo zaměstnanců na úkor OSVČ, přesto trh práce může slavit další úspěchy. Průměrná měsíční mzda poměrně slušně vzrostla, zvýšila se zaměstnanost (i pohledem podnikových statistik, které dokáží reflektovat nestandardní pracovní úvazky), a tedy i objem vyplacených mezd.

Rozdíly mezi odvětvími přetrvávají. Zatímco ve zpracovatelském průmyslu či obchodu se zvyšuje mzda i zaměstnanost, stavebnictví nebo odvětví dobývání nerostných surovin je na tom o poznání hůře. Konkrétně stavebnictví přišlo ve druhém čtvrtletí meziročně o dalších více než 10 tisíc zaměstnanců a ti, kteří v odvětví zůstali, si na mzdě polepšili v průměru o mírných 1,4 %.

Vyšší konkurence na trhu práce se tedy pozitivně odrazila na růstu mezd. Ani nůžky mezi zaměstnanci s nižšími a vyššími příjmy se nijak zvlášť nerozevřely. Za první pololetí průměrná mzda narostla o 2,8 % a za celý letošek předpokládáme její růst zhruba podobným tempem.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *