CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

05. 09. 2014

0 komentářů

Vývoj ekonomiky nastartoval oživení na trhu práce, mzdy tentokrát bez výhrad rostou

 


 

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se ekonomice dařilo, byť růst hrubého domácího produktu zaostal lehce za odhady. Povzbudivý vývoj byl výsledkem lepší domácí i zahraniční poptávky a optimistické nálady mezi domácnostmi i podnikateli. Investice a zájem o dražší zboží narostly.

Vyšší poptávka po produkci firem si postupně vyžádala potřebu nových zaměstnanců, prodlužování pracovních úvazků a větší objem odvedené práce přesčas. Trh práce se v podstatě od začátku roku vyznačoval solidním poklesem počtu nezaměstnaných a vyšší tvorbou nových pracovních míst. Výsledky výběrového šetření sice naznačily, že ve druhém čtvrtletí ubylo zaměstnanců na úkor OSVČ, přesto trh práce může slavit další úspěchy. Průměrná měsíční mzda poměrně slušně vzrostla, zvýšila se zaměstnanost (i pohledem podnikových statistik, které dokáží reflektovat nestandardní pracovní úvazky), a tedy i objem vyplacených mezd.

Rozdíly mezi odvětvími přetrvávají. Zatímco ve zpracovatelském průmyslu či obchodu se zvyšuje mzda i zaměstnanost, stavebnictví nebo odvětví dobývání nerostných surovin je na tom o poznání hůře. Konkrétně stavebnictví přišlo ve druhém čtvrtletí meziročně o dalších více než 10 tisíc zaměstnanců a ti, kteří v odvětví zůstali, si na mzdě polepšili v průměru o mírných 1,4 %.

Vyšší konkurence na trhu práce se tedy pozitivně odrazila na růstu mezd. Ani nůžky mezi zaměstnanci s nižšími a vyššími příjmy se nijak zvlášť nerozevřely. Za první pololetí průměrná mzda narostla o 2,8 % a za celý letošek předpokládáme její růst zhruba podobným tempem.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *